| carlaradu a întrebat:

Doresc sa imi trimit fiica, 16 ani, singura, din UK spre Romania cu autocarul. Eu nu pot merge cu ea din cauza slujbei pe care o am, si as vrea sa stiu de ce documente sunt necesare pentru acest proces. Tin sa precizez ca eu si tatal ei suntem despărțiți. Este nevoie de procura? Si daca nu, ce este necesar?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Trebuie doar o declaratie la notar pentru un insotitor major. Asta din cauza companiilor de transport care cer asa ceva. Normal, dupa lege, un minor se poate intoarce in tara natala (daca este nascuta in Romania si are cetatenie romana) fara nici o problema.

| Cksihja a răspuns:

Eu zic să mai aștepți până îți vine mintea la cap. Copii nu sunt un colet și nu pot fi trimiși oriunde.

| carlaradu explică (pentru Cksihja):

Nu o trimit oriunde ci in țara ei natala, la bunici! Si nu imi las fiica sa calatoreasca singura daca nu as stii ca e in siguranta si are pe cineva de incredere langa ea, ca soferul care este ruda cu mine. Asa ca multumesc dar sunt constienta ca fiica mea nu este un colet si nu poate fii trimisa oriunde!

| carlaradu explică (pentru Salontanul):

Multumesc frumos!