| mariana82 a întrebat:

puteti va rog sa ma ajutati in urmatoarea chestiune: va fi oare vreo problema cu pasaportul meu la aeroport daca numele meu de familie contine diacritica? Treaba este ca locuiesc in SUA de 4 ani, inca nu am cetatenia americana si in februarie 2016 urmeaza sa vin in Romania in vizita. Pasaportul meu cel vechi (in care numele de familie nu era trecut cu diacritice) a expirat in noiembrie 2015, asa ca mi-am facut altul, iar in acesta am numele cu diacritice. Am rezervat biletele de avion la 2 companii aeriene: Delta si Wizz air. Cu Delta am zbor de la Boston la Londra iar continuarea Londra-Cluj cu Wizz air. Cei de la Delta nu au avut nicio problema cu diacticele, dar cand am rezervat biletul la Wizz air, acolo spune ca sa scriu numele exact cum apare in documentul de calatorie, dar ca nu se accepta niciun fel de diacritica, asa ca mi-am scris numele fara diacritice. La fel si pentru zborurile de intoarcere. Intrebarea mea este daca voi avea probleme la aeroport la zborul Londra Cluj si invers. Va rog ajutati-ma! Multumesc.

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Nu vei avea probleme. Daca tii neaparat poti sa mergi cu ambele pasapoarte.

| mariana82 explică (pentru cristimihailov):

Multumesc din suflet! happy

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu o sa ai probleme.