| Andreasx a întrebat:

Voi cumpara un bilet de avion dus intors pentru tatal meu care este in Spania pentru a venit in Bucuresti.Cum procedez sa ii trimit biletul de avion prin fax in Spania? Multumesc

10 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu-i nevoie. Cand cumperi biletul spui situatia, biletele sunt electronice.

| Beres_Andrei_1982 a răspuns:

Ii poti trimite prin email biletul si el il poate printa si folosi ca unul normal

| johnnny123 a răspuns:

Cand cumperi biletul nu se face decat o rezervare, nu ai ce sa-i trimiti.

Pentru imbarcare trebuie facut checkin-ul, care se deschide cu 24 de ore inainte de decolare.
Pentru asta ai urmatoarele optiuni:

1) Check-in-ul pe situl companiei aeriene. Acolo vei avea primi boarding-pass-ul in format electronic, iar tatal tau si-l poate printa singur

sau

2) Cu doua-trei ore inainte de zbor se duce la aeroport, si acolo isi ridica boarding pass-ul in baza actului de identitate folosit cand s-a facut rezervarea. Poate merge la ghiseul de check-in, sau direct de la un automat de checkin

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fax? biletele sunt electronice... mail sau daca e companie de linie si nu e lowcost le ia fara probleme la aeroport

| Beres_Andrei_1982 a răspuns:

Check inul se face cu maxim o saptamana inainte

| darrio2007 a răspuns:

Daca biletul il cumperi online, tatal tau poate face check-inul acolo in Spania.Nu e nevoie decat ii dai forward la e-mailul pe care il primesti de la compania de la care ai cumparat biletul. In acel e-mail compania te anunta ca a fost achizitionat biletul.Acolo exista un cod pe care il va folosi cand isi va face check-inul online la un internet cafe cu imprimanta.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Beres_Andrei_1982):

Check in ul se face cu maxim 24 ore inainte de zbor daca e companie de linie si pana la 30 zile la majoritatea low costurilor

| mihai69 a răspuns:

Biletul de avion în ziua de azi e doar un fișier într-o bază de date electronică.
Nu prea ai ce trimite prin fax, doar prin mail. Dar dacă e musai prin fax, atunci printezi mesajul de mail primit după cumpărare. și trimiți prin fax acea foaie.
În plus, poți să faci și check-in-ul online și apoi să printezi fișierul pdf primit și de asemenea să trimiți acea foaie prin fax. Dar ar fi de preferat să trimiți fișierul la o adresă de mail și să-l tipărească el acolo, direct. Nu de alta, dar transmisiile prin fax nu sunt mereu perfecte, iar o eroare în codul de bare care trebuie citit de pe acele formulare le face perfect inutile.
Așadar, deși nu e ceea ce ai vrut să afli, totuși trimiterea fișierelor prin mail și tipărirea lor acolo e cea mai bună variantă. Faxul poate da și rateuri!

| Andreasx explică (pentru mihai69):

Multumesc

| Andreasx explică:

Stiu site-ul big grin De acolo l-am si luat.