| melelhilen54 a întrebat:

Cand vreau sa cumpar un bilet online de tren CFR, ma pune sa scriu CNP-ul si ID elev, ce trebuie sa scriu la ID elev?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

ID de elev se elibereza dupa ce te inscrii la o casa de bilete in sistem informatizat.
Redau: "Elevul/părintele elevului va prezenta actele care dovedesc calitatea de elev conform prevederilor legale în vigoare (respectiv carnetul de elev vizat pe anul școlar completat cu nr. de CNP sau adeverința în cazul elevilor de la clasele pregătitoare în care este menționat și nr. de CNP).
După verificarea și înregistrarea datelor în sistem de către operatorul de la case de bilete, acesta va emite un carton cu ID-ul alocat. La primirea cartonului, elevul/părintele elevului este obligat să verifice corectitudinea datelor de identificare înscrise.
După primirea cartonului, profilul de elev este activ și pregătit pentru achiziționarea de legitimații de călătorie online/de la automatele de vânzare/de la casele de bilete CFR Călători."

3 răspunsuri:
| CassiusAlexander a răspuns:

ID elev îl iei din gară. Ceri acolo

| vrabioara a răspuns:

Da, scrie pe site: "pentru a obține Id-ul de student necesar procurării online, studenții pot merge direct la casele de bilete sau agențiile de voiaj, unde este necesară prezentarea în original a legitimației de student"

Deci dacă vrei să cumperi online, te duci până la casa de bilete, ceri id-ul, mergi acasă și îți cumperi bilet online.

Voilà! Uite ce incompetenți plătim noi din reținerile din salariu.

Păi dacă CFR era firmă privată, făcea rost de 10 ori până acum de o amărâtă de listă cu elevii.

| Juxab23 a răspuns:

Sa mi bag toata... n cfr?