| CracanelTrasPrintrunInel a întrebat:

Care a fost cea mai ieftina vacanta in care ati fost? Am observat ca e mai ieftin sa calatoresti in Europa decat in Romania. Ce parere aveti?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cred ca cea mai ieftina a fost cand am fost acum ceva ani in urma, in Bulgaria
desi mai des am fost in Turcia, insa in Turcia de cate ori am mers am cheltuit ceva mai mult in oras si bazaruri fata de cat mi-am propus laughing
am mai fost si in alte excursii in europa dar doar pe acestea 2 am vrut sa le notez ca si exemple

suntserios
| suntserios a răspuns:

La Durău 3 zile.

| KovacsB a răspuns:

La bunici la 6 km distanta.

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

De multe ori e ieftin biletul de avion, dar cheltuit acolo pe mancare si cazare de zeci de ori mai scump. Depinde mult cum te chibzuiesti. Poti face simulare, intri pe booking cauti cazari, pe companiile de avion sa cauti biletele de avion si pe internet sa iti faci un estimat de cheluieli zilnice. Daca vrei city breakuri, in functie de buget, poti merge oriunde in Europa. Daca ai masina, mergi in R. Moldova sau Bulgaria. Daca vrei cu avionul, Turcia este o destinatie unde mananci mult si cheltui putin. Take care!

| explorandromania a răspuns:

Noi am inceput sa plecam mult mai des de acasa de cand ne-am orientat spre excursiile in Romania.

O excursie la 100-200 km de casa la iesirile de weekend. Daca vreti sa iesiti mai ieftin va organizati sa mergeti 4 cu o masina.

Ocazional mai mergem si in strainatate.

Exemplu concret 2023:

4 zile Roma zbor + transfer + cazare + mancare aprox 5000 lei.

Excursie Brasov si imprejurimi 4 zile combustibil, cazare mancare aprox 3000 lei.

Depinde foarte mult si ce asteptati/preferinte aveti. Noi iubim natura, drumetiile si muntele, din acest motiv recomand Romania.

Indiferent de alegeri, multe concedii reusite!

| MaRiAnAsg a răspuns:

Sincer nu îmi amintesc cam cât am plătit dar nu extrem eu zic că îți permiți, am fost în Ungaria
Când mergi acolo lasă chestia cu unguri dușmani noștri(dacă eștio pers. de genu)
Este foarte frumos și în Gyula și în Bekescsaga(aici după părerea mea este foarte frumos, nu multe mașini și este o cafenea într-un tren pe marginea apei fff frumos)este o variată și Serbia dar mai greu și nu uita să-ți schimbi bani unde am fost eu în Serbia nu am găsit unde să-mi schimb lei(ei nu prea folosesc nici euro)?