Care-i topul destinatiilor tale de vacanta?

Daca va faceti planuri de vacanta sau vreti doar sa va relaxati cateva minute, iata un top personal al celor mai impresionante 5 destinatii de vacanta, numai bune sa va-ndrepte gandurile spre zone noi.

5. Insula Mykonos - Grecia

Este una dintre insulele de lux ale Greciei. Departe de a fi o destinatie unde sa mergi doar alaturi de familie, Mykonos atrage prin petreceri in faimoasele cluburi de noapte si prin restaurantele de lux. Desigur, sa nu uitam de peisajele superbe specifice insulelor grecesti.

Ar putea fi o destinatie pentru libertini, asa ca daca vrei sa te distrezi pentru cateva zile, aici ti-e locul. Fun fact: aici s-a filmat clipul piesei “Stereo Love” a lui Edward Maya.

4. Ko Phi Phi - Thailanda

Ko (insula in thailandeza) Phi Phi este cea mai vizitata insula din provincia Krabi. Considerata de multi cea mai frumoasa insula din lume, zona este de fapt un grup de 6 insulite, fiecare avand o multitudine de stanci si pesteri, plaje cu nisip alb si o viata marina abundenta. Reciful de corali face din Ko Phi Phi una dintre cele mai apreciate locatii de scufundari din lume.

Desi destinatia in sine nu este exagerat de scumpa (in functie de locatia bungalourilor), drumul pana la insule este costisitor. Pentru iubitorii de peisaje exotice, Koh Phi Phi este cu siguranta o desfatare.

3. Golful Ha Long - Vietnam

Conform unei legende, Golful Ha Long s-a format cand imparatul Vietnamului a cerut ajutorul zeilor pentru a face fata armatei invadatoare chineze. Golful se remarca prin cele aproape 3.000 de insulite de calcar care se ridica de pe fundul apei pana la inaltimi de 50 – 100 de metri, dar si prin pesterile submarine accesibile foarte usor.

Cea mai spectaculoasa metoda de a vizita golful este prin intermediul vaselor traditionale care opereaza in zona si care ofera conditii de 5 stele in calatorii de 3-4 zile.

2. Muntele Roraima (Tepui ) –Venezuela

Una dintre cele mai spectaculoase privelisti de pe glob este cea de la Muntele Roraima din Venezuela. El este inconjurat permanent de nori care si lasa senzatia ca ar fi suspendat.

Sursa de inspiratie pentru romanul “Lumea pierduta” a lui Sir Arthur Conan Doyle, Muntele Roraima a aprins de-a lungul anilor imaginatia turistilor care l-au vizitat, dar si a regizorilor care l-au inclus in filme, ultimul fiind animatia Up (2009).

1. Cascadele Iguazu - Argentina, Brazilia

Considerate de multi cele mai frumoase din lume, cascadele Iguazu sunt situate pe raul cu acelasi nume. Parcul National Iguazu are 670 km² de padure tropicala care inconjoara cascada, o biodiversitate de peste 2.000 de specii de plante si animale si este parte a patrimoniului Unesco inca din 1984.

Iguazu ramane o locatie obligatorie de vazut daca vreti sa explorati destinatii magice si sa admirati forta uimitoare a naturii.

Apache

8 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Oriunde, atata vreme cat plateste altcineva rolling on the floor Gratis banuiesc ca nu ma primeste nimeni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrabia malai viseaza, apache... hai sa vezi ce malai as visa si eu:
5. Mocanita din Viseu, cu copiii.
4. Aurora boreala in Finlanda, de pe terasa unei bungalow de lemn cu sauna, cu o sticla de Absolut Blueberry in brate.
3. Grand Recife din Australia, cand si-o termina de reconditionat friend-ul meu yachtul ala paradit.
2. Cape Canaveral, cand vor mai lansa americanii ceva in spatiu.
1. Angkor temple, in Cambodgia, cand o veni la oferte, in extrasezon.

| ILied a răspuns:

Eu as merge oriunde. Pana si la mare, dar nu avem bani nici de atat crying Abia ne permitem sa stam o zi la Olanesti.

| Slendăriț a răspuns:

Foarte tare. Dragutze.

| Elena1102 a răspuns:

5)Cascadele Iguazu - Argentina, Brazilia
4)Ko Phi Phi - Thailanda
3)Cascada Niagara
2)Insulele Karaibe
1)Parisul

| MariaFcsb1 a răspuns:

5. Insula Mykonos - Grecia

| Dontspeek a răspuns:

5)Insula Bora-Bora
4)Cascada Niagara
3)Piramidele din Egipt
2)Insulele Caraibe
1)Lunalaughing

| Timeea2001 a răspuns:

Argentina