| Belluuu a întrebat:

Care sunt actele necesare pentru trecerea unui minor peste frontiera/vama, De exemplu eu am 16 ani (detin card de identitate/buletin) parintii mei sunt despartiti iar mama mea vrea sa ma trimita la niste rude in Austria pe timp de vacanta singur desigur. Care sunt cerintele de traversare, si actele acestea din cate am inteles am nevoie de buletin si imputernicire cred, dar nu stiu care am mai fii actele necesare, ma puteti ajuta va rog frumos happy

2 răspunsuri:
| unanonim999 a răspuns:

Fara un insotitor major nu cred ca poti merge. ca acte...mergi la un notar si te ajuta el cu informatiile despre acte

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In functie de tara in care vrei sa mergi ai nevoie de carte de identitate (pentru tarile UE) sau pasaport, pentru alte tari.
De asemenea ai nevoie de o declaratie notariala autentica, data de ambii parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major.
Daca parintii sunt divortati anterior anului 2011, cand a intrat in vigoare noul Cod civil, si prin hotararea judecatoreasca ai fost incredintat doar mamei atunci este destul declaratia ei si o copie a hotararii judecatoresti.