| Belluuu a întrebat:

Care sunt actele necesare pentru trecerea unui minor peste frontiera/vama, De exemplu eu am 16 ani (detin card de identitate/buletin) parintii mei sunt despartiti iar mama mea vrea sa ma trimita la niste rude in Austria pe timp de vacanta singur desigur. Care sunt cerintele de traversare, si actele acestea din cate am inteles am nevoie de buletin si imputernicire cred, dar nu stiu care am mai fii actele necesare, ma puteti ajuta va rog frumos happy

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In functie de tara in care vrei sa mergi ai nevoie de carte de identitate (pentru tarile UE) sau pasaport, pentru alte tari.
De asemenea ai nevoie de o declaratie notariala autentica, data de ambii parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major.
Daca parintii sunt divortati anterior anului 2011, cand a intrat in vigoare noul Cod civil, si prin hotararea judecatoreasca ai fost incredintat doar mamei atunci este destul declaratia ei si o copie a hotararii judecatoresti.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă în urma divorţului, ai fost încredinţat - prin Hotărâre judecătorească - ( spre creştere & educare ) mamei tale, atunci doar dânsa trebuie să dea o Declaraţie Notarială în care precizează că este de acord cu călătoria ta + TREBUIE să ai un însoţitor MAJOR!

Dacă NU există o Hotărâre judecătorească de încredinţare şi ai rămas în grija mamei prin "simpla înţelegere", atunci ambii părinţi trebuie să dea o Declaraţie Notarială...

Vezi detalii la linkul :
http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

http://www.notarcardasim.ro/......minorului/

În cazul în care unul dintre ( sau ambii ) părinţi este în străinătate, acesta poate întocmi Declaraţia la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Apoi îţi trimite Declaraţia ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!

Toate cele bune.

| Rainmaker a răspuns:

Salut Belluuu!
In primul rand trebuie o declaratie data la notariat de catre tatal tau ca este de acord cu plecarea ta.Restul sunt bagatele.

| tavi555 a răspuns:

Iti trebuie buletin daca este membra UE si procura de la tatal tau ce te lasa sa parasesti tara.
Pentru procura trebuie sa spui cat timp stai in tara straina(data cand pleci si data cand te intorci) si nu poti parasi alta tara.

| tavi555 a răspuns (pentru tavi555):

Nu poti sa te duci in alta tara voiam sa spun, scuze happy