| edvardbora a întrebat:

Caut un raspuns si sper sa gasesc persoana potrivita. Imputernicire pentru un minor
Este indeajuns cel care e imputernicit sa aiba ca act de identitate doar pasaportul?
Sau este nevoie si de buletin?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu de imputernicire are nevoie minorul ca sa plece in strainatate ci de o declaratie notariala autentica. Ca act de identitate poate avea cartea de identitate (nu buletin) ori pasaport.

| alessia5158 a răspuns:

Vezi ce conditii trebuie sa indeplineasca insotitoul minorului ( inclusiv modelul declaratiei notariale ) intrand pe site-ul Politiei de frontiera: "conditii de calatorie" ->"cetateni romani"->"conditii de iesire din tara pentru cetateni romani minori" :
http://www.politiadefrontiera.ro/

| danyel89 a răspuns:

Nu se poate imputernici legal niciun minor!
Numai cei peste 18 ani pot fi imputerniciti

| danyel89 a răspuns (pentru danyel89):

Numai la iesirea din casa un minor poate fi imputernicit de catre parinti

| edvardbora explică (pentru danyel89):

Ma refeream la procura care imputerniceste un alt adult decat parintele cu care sa iasa minorul din tara

| edvardbora explică:

Stii bine la ce ma refer, la procura care este nevoie sa paraseasca tara cu un alt adult decat parintele