| MeridaOcean a întrebat:

Care sunt principiile de functionare ale hidrocentralelor de la Vidraru si Giurgeni? multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Barajul si lacul de acumulare Vidra

Barajul din anrocamente cu nucleu central din argila, cu o inaltime de 121, 5 m, creeaza o acumulare multianuala cu un volum total de 340 milioane mc de apa.

Debitele acumulate in lacul Vidra sunt dirijate la centrala Ciunget printr-o galerie de aductiune de tipul sub presiune care este continuata – pana la hidroagregate – cu o galerie fortata si un distribuitor, dimensionate pentru un debit instalat de 80 mc/sec.
Structural, sistemul de aductiune cuprinde: priza de apa, galeria de aductiune, castelul de echilibru, vanele fluture, galeria fortata, distribuitor, vanele sferice.

Debitele turbinate in centrala Ciunget sunt dirijate si restituite in albia raului Lotru, in amonte de Hidrocentrala Malaia prin galeria de fuga care pe o lungime de 6500 m strabate roci cristaline.

http://hidroelectrica.ro/Details.aspx?page=55

Giurgeni? N-am gasit :(

1 răspuns: