| Jardelin a întrebat:

Care sint principiile de baza de functionare, pentru ca o afacere sa genereze profit pe termen mediu si lung?

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Diferenta dintre incasari si plati sa fie intotdeauna pozitiva.

Acest lucru se traduce prin mobilitatea afacerii, care in esenta reprezinta corecta pondere a costurilor in venituri.

Daca scad veniturile atunci ar trebui sa poti foarte repede sa adaptezi costurile (gen: scadere costuri de stoc, personal, chirii, utilaje, etc).

Daca cresc veniturile sa incepi sa investesti corect in dezvoltare, promovare, cautare de noi produse si marketarea lor.

De asemenea, aplicarea a mai multor mici legi, ex: costuri lunare trebuie acoperite din venituri lunare, nu faci afaceri de durata cu firme mai mari de 10 ori decat tine ca cifra de afaceri, etc.

| UltraLex a răspuns:

In primul rand amplasarea dupaceea cererea de piata, calitatea serviciului/produsului oferit si pretul