| MistikkGirl a întrebat:

Ce credeti despre ce s-a intimplat in Japonia, catastrofal, dezastru complet, mi'e frica sa privesc imaginile din Japonia sad sad;(

12 răspunsuri:
| victoas a răspuns:

Naspa:-s

| Alex0194 a răspuns:

Este un dezastru de proportii, Doamne fereste sa se intample ceva cu centralele alea nucleare ca ne-am ars rau de tot cu totii

| AnnaMariaaa a răspuns:

Pur si simplu am ramas fara cuvinte, asa ceva nu am crezut ca se poate intamplastraight face doamne saracii oameni, au ramas fara nimic...nu-mi vine sa cred ca poate sa existe astfel de dezastre, cumplit!sad

| ananasmaria a răspuns:

De ceea ce ma tem eu mai mult este sa nu ni se intample si noua la fel...si ei au mare noroc pentru ca sunt instruiti pe tema asta da iti dai seama ce va fi la noi ...domne fereste!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii.m-am gandit ca este din nou mana americanilor, dar cand am auzit ca si la ei s-a simtit catusi de putin.n-am mai gandit asa...si mie mi se pare foarte infricosator si imi e foarte frica.Am mai auzit si chestia aia ca sambata viitoare, luna va fi cel mai apropiata de pamant si asta chiar ma inspaimantastraight face

| Andy04 a răspuns:

A fost un dezastru foarte mare.Asta inseamna oameni buni apocalipsa asta care o ziceti voi:se produc cat mai multe cutremure, inundatii, incendii si numai stiu ce.Se spune in biblie ca, Sfantul Ilie si Sfantul Daniel o sa coboare din cer cand o sa vina sfarsitul lumii(peste milioane de ani)si o sa se lupte cu diavolul.Acolo ei vor fi infranti si Iisus va veni si il va trimite pe diavol inapoi in iad. Apoi nu o sa mai fie lumea distrusa de sfarsitu ala. FUNDA?

| alinutza92r a răspuns:

Foarte naspa, deci urat, urat urat

| HinoKahoko a răspuns:

Eh, asta e viata

| Malvie a răspuns:

Pai...A fost un cutremur de 8.9 grade ce s-a produs vineri dimineaţă în Japonia au anunţat autorităţile nipone, citate de CNN. Valul tsunami creat în urma cutremurului a atins vineri după amiază în jurul orei 14:00 Rusia si mai multe ţări din America Latină. Guvernul japonez a decretat stare de urgenţă nucleară vineri după-amiază după ce reactoarele unei centrale nucleare s-au oprit. Conform bilanţului disponibil la ora 17:00 (ora României), cel puţin 288 de persoane şi-au pierdut viaţa iar alte 349 au fost date dispărute.Agenţia de presă Kyodo, citată de BBC, a relatat însă că numărul total al persoanelor dispărute se apropie de 88.000, conform Business Insider.

Valurile seismice (tsunami), ca acelea care au afectat vineri coasta de nord-est a Japoniei, în largul oraşului Sendai, şi care ameninţă numeroase zone de coastă din Pacific unde s-a emis alertă, sunt provocate de cutremure submarine similare celui înregistrat în Japonia, potrivit AFP.

Cutremurul înregistrat în Japonia prezintă toate condiţiile propice creării unor astfel de valuri gigantice: o magnitudine foarte mare, estimată la 8, 9, potrivit Institutului american de geofizică (USGS), şi o origine submarină, la 24, 4 kilometri adâncime.

| Kesariona a răspuns:

Stii cat am plans vineri? Eu iubesc tara aia mai mult ca pe Romania.E viata mea.Si mie mi`e frica sa vad imaginile alea. Oricum,Japonia trebuie sa`si revina sad.Nu ca nu poate,trebuie straight face.Eu fara Japonia nu`s nimic straight face.
PRAY FOR JAPAN, PRAY FOR THE WORLD!
SI! Terminati naibii cu sfarsitu lumii voastre cu tot! Dumnezeu stie cand va veni si ala, nu vine acum ca asa vrem noi.Cutremure se`ntampla. Tsunami`uri iar.Stiu ca a fost devastator, da` sfarsitu` lumii nu vine! Stati linistiti!

| Gabica a răspuns:

Mi-este chiar mila cand vad imaginile de acolo si ma sint nefolositoare pentru ca nu pot sa-i ajut cu nimic pe acei oameni... Sper ca nu se va intampla asa ceva si in Romania.Cred ca exista o instabilitate necunoscuta inca in interiorul placilor tectonice... Oare nu putem face nimic pentru evitarea acestor apocalipse?

| MissClaudia2000 a răspuns:

O adevarata catastrofa...
Mi-e frica, mi se face pielea de gaina doar cand aud pe altii ca vorbesc de asta...
Intai un cutremur de 9 grade, apoi un tsunami si mai devastator, iar acum centralele nucleare... Saracii oameni!
Mi-a groaza cand ma gandesc la un nou Cernobal, desi nu am fost acolo, dar am auzit ce efecte a avut si... Mda!
Din fericire pentru cei speriati, in Romania nu s-ar putea intampla un astfel de cutremur. Tsunami-uri pot fi si la noi, pentru ca Marea Neagra se afla la capatul a doua placi tectonice, dar nu asa mari.
Offf, si la japonezi, tocmai la ei, asa oameni dezvoltati...
Pacat, mare pacat!