| owilde a întrebat:

Sunt foarte speriat. Ma uit la televizor si vad imagini din Japonia. Credeti ca este posibil sa ajunga valul tsunami in Romania? Eu stau la etajul 4. Sper sa ma protejeze inaltimea in caz de dezastru.

Răspuns Câştigător
| Dumnezeu_5734 a răspuns:

Dragă Olivia, pericolul este mai mare decât atât... se pot transporta calote glaciare în vârfurile tsunami-ului şi ar putea crea o eră glaciară în zona Dobrogei. Dacă nu stai în acea zonă, nu ai de ce să-ţi faci probleme, dacă însă trăieşti acolo, ar trebui să începi să mergi cât mai aproape de ţărmul mării, iar când tsunamiul va veni (e doar o chestiune de timp), să stai exact la limita valurile iar calotele glaciare să treacă peste tine. Refluxul mării te va atrage şi te va transporta pe insula Şerpilor, unde s-a filmat şi filmul Lost şi vei fi în siguranţă.

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cere-I protectie lui Dumnezeu.El este singurul care ti-o poate da.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună.
Întrebarea ta e bună pentru trivia/amuzante."Mut-o" până n-o raportez.

Baftă!

| mihaibrasov a răspuns:

Tsunami in Romania. slabe sanse.
Inaltimea insa nu te va proteja in cazul unui cutremur de 7.8.

| NoChanceForUs a răspuns:

Si eu m-am gandit.Dar daca e sa mori asta e.Mai ai 8 zile sa traiesti ok.(teoretic) Eu unul o sa traiesc la maxim zilele astea sa fiu sigur, iar apoi vedem ce va veni, desi suntem intr-o zona relativ sigura...

| MeScorpion a răspuns:

Nu te mai uita la televizor.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Pe unde sa vina? Uita-te pe harta globului!
In Romania un tsunami este posibil doar in cazul unui cutremur mai mare de 7, 5 grade pe scara Richter, subacvatic sau pe coasta Marii Negre! Putin probabil si asa, Romania avand cea mai puternica zona seismica in Vrancea!

| NickiMinaj a răspuns:

Nu are cum sa ajunga pana in romanica. sau tu credeai ca a luat belet de avion la clasa intai si tocmai isi vara maslina in cosmopolitan? laughing noi n-avem ocean, ba! vorba aia... tara in care nici apocalipsa nu vine( tin sa-i multumesc userului Dumnezeu pe aceasta cale!)

| WR104 a răspuns:

Daca esti speriat atunci nu ai inteles nimic din ce ai vazut la TV dar sa stii ca daca stai la 4 sau la 10 o sa te afecteze mai tare decat daca ai sta la 2.

| nutepriveste21 a răspuns:

Intrebarea e ok si raspunsul castigator de asemenea, doar categoria la care ai postat lasa de dorit!

| Furculingură a răspuns:

Nu ajunge si daca aveai chef de misto-uri trebuia sa postezi la trivia\amuzante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai vino la mine ca stau la sapte.am si colac, de salvare da am colaci si de mancare.nu te speria ca eu stiu sa innot.pana la fund ma descurc onorabil. dupa aia nu prea mai stiu cum sa ies afara, da putem innota pe la fundul apei.mai si bem cateoleaca, daca ne e sete putem bea pana ne umflam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca scapi de tsunami pentru ca nu-l mai apuci.Mori la cutremurul de 8 grade inainte de declansarea tsunamiului. Japonezii au scapat de cutremur pentru ca locuintele lor sint calculate din constructie la cutremure de 9-10 grade pe cind la noi unul de 7 grade ne-a facut varza.

| lsgsfh a răspuns:

Pai cred ca o sa vine si la noi pe 19 (martie) ( a dat la stiri)...dar nu sunt sigura.