| AdaIoana18 a întrebat:

Ce parere aveti despre arabi?

33 răspunsuri:
| Slavic a răspuns:

Buna.

Cum sa-ti spun noi nu suntem obisnuiti ca ei in haine groase pe caldura sau nu mai stiu sa poarte zdrente in cap avem o parere despre ei haioasa dar ei despre noi aceiasi parere pentru ca ei sunt deja obisnuiti cu stilul lor cum s-ar zice iar noi cu al nostru happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oameni ca si noi, doar ca traiesc in Orientul Mijlociu si au alta credinta. Gresesc?

lolita
| lolita a răspuns:

M-ai atins la punctul sensibil, nu sunt de acord cu toate crimele pe care le fac in favoarea religiei, nu sunt de acord cum se poarta cu femeile si multe alte lucruri care le sunt interzise tot din cauza religiei dar care pentru noi sunt anormale. nu comentez prea mult deoarece nu vreau sa fiu considerata rasista.

| HappyPills a răspuns:

Sincera sa fiu
nu am nici o parere
totusi, imi displac lucrurile pe care le fac in favoarea religiei

| hamsterx a răspuns:

Au mai multe neveste, parca big grin ce sa zic.fiecare cu ale lor big grin

| aditzuca a răspuns:

Tot niste oameni sunt dar diferiti

| Arthur a răspuns:

In ultima vreme imaginea arabilor e data de teroristi, de organizatii criminale, de saracie si de incultura.
Diferenta la ei intre bogati si saraci e uriasa si au in general o viata grea. Dar sa nu uitam ce au facut arabii de-a lungul timpului pentru cultura. Au fost foarte buni astronomi, matematicieni, poeti, pictori, arhitecti, muzicieni si altele. Sa nu uitam ca cifrele lor s-au impus celor romane si asa se face ca in fiecare zi pe tot pamantul folosim cifrele arabe.
Ar fi foarte multe de spus dar nu e spatiul si timpul necesar.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Oltenii sunt diferiti de ardeleni, romanii de unguri, europenii de asiatici, albii de mongoloizi, si daca ma gandesc mai bine nici noi doi nu suntem chiar la fel, nu?
Fiecare familie are obiceiuri proprii, dar apoi fiecare regiune?
Sunt oamenii o specie interesanta si diversa? cu siguranta! Ce plictisitor ar fi sa fim toti la fel! Am putea sa facem o lista si mai mare cu ce avem in comun. Ce stiu sigur despre arabi? Sunt mai stricti in respectarea obiceiurilor religioase. Crime in numele religiei? Cine nu le-a facut?

| knnight a răspuns:

Buna pe plan muzicallove struck

| Elena_9796 a răspuns:

Sincer. mie imi plactongue
dansul lor mai ales.
si felul in care gandesc.
dar ma enerveaza ca femeia doar trebuie sa nasca,[daca nu naste baiat mai este si ocarata], sa aiba grija de copil, sa-i danseze sotulu...in rest cam nimiclaughing
partea frumoasa e ca primeste bijuteriibig grin

| ßïą♫♥ .. a răspuns:

Pai.batting eyelashes. sunt arabi musulmani.crestini.si alte secte. sunt o gramada. eu am o parerelaughing. foarte bune deoarece. tatal meu este arabbatting eyelashes. si nu am ce comentablushing. ma rog. e frumos acolo:X:X:X. si.thinking e draguta muzica.winking. si app. nu toti arabi. se poarta asa cu femeile si alte chestii.sunt arabi care sunt foarte buni si sufletisti. si arabi. care nu sunt asa.batting eyelashes. depinde. asa.ca numai vorbitzi in nestintza de cauza. bye bye:*

| Elena_9796 a răspuns:

Mie imi plac arabiihappy
dansurile femeilor is mistobig grin
si imi place portughezabig grin
pupici:*

| AdaIoana18 explică:

Sunt de acord cu tine biencutza285 si mie imi plac foarte mult arabi baiatul de care imi place (prietenul meu ) este arab se poarta foarte frumos cu mine. Te pup

| ramona_1444 a răspuns:

Eu am o parere foarte buna chiar daca se zice ca arabi fac nu stiu ce cu nevestele dar asta nu o fac toti doar uni. cunosc si eu un arab si ma inteleg foarte bine cu el

| Elena_9796 a răspuns:

Scuze byencutza happy
am vazut in "Clona"
dar stiu ca in general asa ehappy

| DerHimmelSollWarten a răspuns:

Pai, voi spune parerea mea in cunostinta de cauza.Am avut un prieten arab, din Egipt, care desi era musulman, ma ruga in fiecare zi sa il invat credinta noastra pentru ca vrea sa se converteasca.Motivul? Strictetea religiei lor. A fost cu siguranta cel mai bun prieten al meu si regret ca nu am mai putut pastra legatura cu el din motive personale(divortasem, eram deprimata si am crezut ca il voi deranja. M-am inselat si am aflat asta de curand dar deja era prea tarziu pentru ca omul se casatorise, nu mai avea timp de mine).Bun.Acum,din perspectiva unui om care lucreaza zi de zi cu astfel de persoane(sunt in strainatate). Sunt niste oameni ciudati tare. Tacuti, ai mereu impresia ca urmeaza sa iti infinga un iatagan in spate, mereu seriosi, mereu iti dau impresia ca noi, cei de allte religii suntem niste pacatosi. Dar, cunosc si arabi care fura, care consuma alcool si fumeaza, in ciuda religiei lor.Si atunci de ce ne-ar judeca pe noi daca au si ei buruienile lor.In mod normal, sunt si ei oameni. Fac exceptie teroristii aia...

| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

Arabi sint oameni obisnuiti, daca poarta aceste vesminte le poarta deoarece isi respecta credinta.am observat ca la aceasta intrebare cineva a spus ca nu este de acord cu crimele care le comit arabi in favoarea religiei sau ca isi iau mai multe sotii. nu este adevarat ca un musulman ucide in favoarea religiei, acel ce ucide nu se poate numi musulmanAsocierea actiunilor unor grupari teroriste ca Al Quaeda cu islamul in general echivaleaza cu asocierea IRA (binecunoscuta grupare terorista din Irlanda de Nord care a folosit atentate soldate cu moartea a sute de civili pentru a-si atinge scopurile politice) cu catolicismul in general. Grupari teroriste ca Al Quaeda sustin ca sunt islamice si folosesc islamul pentru a recruta membri, insa prin actiunile lor teroristii incalca principiile de baza ale islamului, si deci nu se pot numi musulmani.
Coranul, cea mai importanta sursa de autoritate in Islam condamna in mod clar terorismul, spunand ca daca cineva omora un om nevinovat, este ca si cum a omorat toata umanitatea, si cine salveaza o viata e ca si cum a salvat intreaga umanitate (Coran 5:32). Deasemenea, nici in razboi coranul nu permite vatamarea civililor sau distrugerea bunurilor acestora.Cu alte cuvinte, "terorismul islamic" nu e deloc "islamic"! iar acum am sa explic cum se poate lua mai multe neveste.In timpul vietii profetului, razboiul continuu a lasat un numar mare de femei vaduve care nu mai puteau sa se intretina si sa isi creasca copii. Considerand ca este mai bine ca un barbat sa aiba mai multe neveste, decat o femeie sa traiasca singura si sa nu aiba posibilitatea de a se intretine, Coranul permite poligamia. Un barbat nu trebuie insa sa aiba mai mult de patru neveste si trebuie sa fie capabil de a fi drept si just fata de fiecare dintre ele. O femeie care va deveni a doua sotie poate refuza sa se casatoreasca cu un barbat pe motivul ca acesta are deja o sotie. Poligamia nu este incurajata cu exceptia situatiilor de mai sus, iar in zilele de astazi este foarte rar practicata si interzisa prin lege in majoritatea tarilor islamice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie una, imi plac arabii. happy
Sunt oameni si pana la urma, nu? Chiar sunt frumoase hainele lor. Traditile sunt foarte diferite de ale noastre.

| dyddyyyx18 a răspuns:

Niciuna in mod special happy
Sunt un popor ca oricare altu. happy
Cu religie diferita de a noastra, dar na, asa e de multi ani si s-au obisnuit happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arabii sunt o natie 'normala' ca multe altele doar ca au ''mici'' excepti; se poarta cu femeile (straine) cu binisorul pina le lasa bortoase dupa care daca nu fac ce spun ei le da un sut de nu se vede, iar in cazul in care se afla la ei in tara femeile n-au voie practic sa cirmeasca, altfel sunt acuzate de razvratire prin lege lege si chiar condamnate, se mai poate spune despre ei ca sunt si buni teroristi si fanatici religiosi care in numele religiei lor ''sfinte'' sunt in stare sa ucida prin bombe capcana si kamikaze o multime de oameni. in general numai de ''bine''...nu puneti 'boticu' la tot ceea ce se spune despre ei car ar fi bine pentru ca nu-i cunoaste-ti, si nu-i carecteriza-ti dupa cei citiva ce traiesc printre noi orecum civilizati cu forta datorita legilor noastre, pentru ca daca ar fi la ei, atunci vai mama voastra!

| cristy_5568 a răspuns:

Sincer nu cred ca avem vreun drept sa judecam pe altii, arabii sunt oameni la fel ca noi, si cu ce sunt ei vinovati ca sau nascut arabi.Stiu din experienta proprie ca sunt arabi si buni si rai, ma intilnesc cu un arab deacum de 7, luni, si ce imi place la ei, este ca te respecta.Nu stiu cum ar fi o viata de familie cu vreun arab, si daca sincer ma cam tem sa-mi imaginez cum as fi eu la ei in tara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arabii? mi se par niste persoane fara suflet (nu este vina lor ca s-au nascut arabii)dar totsusi ce le fac femeilor...pentru ei femeia nu exista... intr-adevar imi place muzica lor atathappypupici:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frumosy foc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai judecati arabii fara sa ii cunoasteti!straight face
Sunt si oameni rai si buni la fel ca in toate nationalitatiile si toate tarile! Cert e ca sunt iubitori.nu isi bat joc de femeie.mama e sfanta pentru ei... tin la familie.sunt muncitori, amabili, prietenosi.ca mai e unu-2 ca in orice tara care sa strice treaba asta e partea 2-a.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt din iordania si traiesc intre animale, pardon arabi...
cele mai grave relati cu arabi sunt relatile de iubire, AVETI GRIJA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt criminali cu crimele lor de onoare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt prostii ca omoara femeile ce daca fac fete si fete trebuie sa fie pe pamant

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer am citit fiecare raspuns in parte si fiecare opinie si am ramas un pic socata. Pot spune ca intr-o anumita masura cunosc si religia islamica. Tocmai de aceea am sa imi permit sa va raspund tot cu o intrebare cu toate ca nu este civilivat. "Ce parere aveti despre romani?" Fratilor de ce nu va uitati mai intai in ograda voastra? De ce va pemiteti sai judecati voi? Eu am fost crestina si sunt si casatorita cu un crestin dar intr-un final am considerat ca mai mult ma regasesc in religia si traditia islamica fata de cea crestina iar acum sunt musulmana. Vreau sa va spun ca sotul ma sustine in tot ceea ce fac si se mandreste pentru faptul ca ma imbrac islamic. A te inbraca islamic inseamna a te acoperi si a nu iti arata goliciunea asa cum fac romancele cu fusta de o palma. Mai presus de toate femeile se imbraca asa pentr-u asi arata credinta fata de Bunul Allah si din respect pentru sotul ei.Si arabi au traditi frumoase si sunt omenosi nu trebuiesc catalogati. Cum noi avem in tara noastra uscaturi asa au si ei dar singurul care ar trebui sa ne judece nu poate fii decat Dumnezeu nu noi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte rea...din propria experienta.arabii sint faara suflet si nu le pasa de personalitatea femeii.

| Red_Vio_1985 a răspuns:

Arabii sunt cei mai tari! am iubit poporul dintotdeauna si am sa-l iubesc pana la moarte!