| anonim_4396 a întrebat:

Ce zone montane de la noi din ţară aţi vizitat şi mi-aţi putea recomanda? Mă interesează să fie zone mai răcoroase,potrivite pentru plimbări pe timp de vară,cu multă pădure, iar traseele mai pentru începători.
Şi nu aş vrea să fie nici prea departe. (stau undeva prin Ardeal)
Mai precizez şi că vreau să stau 7-10 zile acolo.

13 răspunsuri:
| Jus7t a răspuns:

Venus, pui ceva gheață dacă e, iar legat de "multă pădure" nu știu ce să zic, unora le place așa.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pietrosul Rodnei. Loc de cazare Complex turistic Borsa. In zona este si cea mai inalta cascada din Romania, numita cascada Cailor. Tot acolo mai exista rezervatia de marmote, de capre negre.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Apuseni

| IonutViciosul a răspuns:

Poiana Brașov este bestială. Traseul cel mai ușor (pe care îl cunosc eu) este cel circular spre Peștera de Lapte.
Un traseu puțin mai dificil ar fi cel spre Pietrele lui Solomon de unde puteți merge pe jos către Brașov sau de la care vă puteți întoarce pe același drum spre Poiană.
Probabil traseul cel mai solicitant este cel către Vârful Postăvarul.
Din câte știu mai există și alte trasee în zonă, unul spre Poiana Ruia, spre Timișul de Jos și altul spre Râșnov, dacă nu greșesc. Drumul forestier este și el foarte atractiv și liniștit vara.
Nu știu dacă dumneavoastră doriți să mergeți cu cortul sau doriți să vă cazați. Deși s-ar putea ca reputația stațiunii să nu o facă prea tentantă pentru buget, vă asigur că există cazare la prețuri accesibile.
Plimbare plăcuta!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Incepe cu lacul Colibita, apoi Vatra Dornei, masivul Rarau (TransRarau), si Cheile Bicazului.
Nu prea recomand mai mult de 3 zile intr-un loc, nu sunt chiar atat de multe de vazut.

Bula
| Bula a răspuns:

Padurile racoroase pe timp de vara sunt cele montane, dese. In muntii Carpati (mai) sunt multe asemenea zone.
Insa, traseele prin acele zone nu sunt pentru incepatori! Ai nevoie neaparat de un ghid, cine cunoaste foarte bine aceea zona.

| Catrice a răspuns:

Nu veni acum la munte ca la cat a plouat vezi numai noroaie pe munți.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Păi nu acum, pe la sfârşitul lui iulie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Platoul Padiș.

| sierra1 a răspuns:

După cum descrii ce vrei, cred că ți-ar sta bine pe o terasă

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Stai acasa evită aglomeratia fi precaut nu fi prost vorba lui Iohannis fiti precauti dragi Români, nu fiti prosti.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru sierra1):

Super. cu mici si bere

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Platoul Padiș. Este o zonă din care apele nu pornesc la vale ci se varsă toate în pământ, în roci carstice, care provoacă nenumărate
zone pline de farmec, avene, peșteri, etc. De la cabană toate sunt accesibile prin plimbări de o zi dus întors. O vară întreagă am petrecut toate weekendurile acolo.