| betty17 a întrebat:

Cei care ati calatorit cu avionul, nu conteaza ce dimensiuni are bagajul de cala, doar cel de mana, important e sa nu depaseasca 23 sau 15 kg, depinde de firma, nu? Eu calatoresc cu Ryanair si Aegean Airline... asta am inteles de pe siteul lor.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare companie aeriana are propriile limite la bagaje. gasesti pe site la ei toate aceste informatii

| betty17 explică (pentru suntserios):

La cel de cala scrie doar de kg, nu si dimensiuni. Deci nu conteaza dimensiunea, nu?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai uite ca scrie si de dimensiuni la ryanair

"Din motive de sănătate şi siguranţă, Ryanair nu acceptă transportul obiectelor a căror greutate individuală depăşeşte 32 kg sau ale căror dimensiuni combinate depăşesc 81 cm (înălţime), 119 cm (lăţime) şi 119 cm (grosime)"

| mihai69 a răspuns:

Văd că și la Aegean scrie ce dimensiuni poți avea la valiză: 158 cm (adică suma celor trei dimensiuni să fie mai mică decât acea cifră).

http://en.aegeanair.com/travel-information/baggage/baggage-allowance/

| Alex_9631 a răspuns:

La orice companie sunt limite si ca marime si ca greutate, fie bagaj de mana sau de cala. Doar ca la unele companii gasesti mai greu dimensiunile, probabil sa nu fii informat si sa platesti la aeroport pe neasteptate