| dorin1987 a întrebat:

Cine imi poate spune ce insemna un hostel?

Răspuns Câştigător
| Psihoyounger a răspuns:

Un hostel, cunoscut şi ca hotel pentru tineret este o unitate de cazare pentru turiştii cu buget restrâns, în general tineret, având dormitoare şi băi comune. Acest tip de turism oferă cazarea în dormitoare comune cu mai multe paturi simple sau paturi etajate, cu plata per pat ocupat.

Ministerul Turismului din România defineşte hostel-ul ca fiind „structura de primire turistică cu o capacitate minimă de 3 camere, garsoniere, sau apartamente dispuse pe un nivel sau pe mai multe niveluri, în spaţii amenajate, de regulă, în clădiri cu altă destinaţie iniţială decât cea de cazare turistică."
[modifică]
Diferenţe faţă de hotel

Specific hostel-urilor este cazarea în dormitoare comune cu mai multe paturi.

Servicii caracteristice hostel-urilor sunt posibilitatea de gătire şi peăstrare a hranei în bucătării comune, complet echipate, accesul la maşini de spălat şi uscat rufe, internet, recepţie 24h, activităţi de socializare si autogospodărire.
[modifică]
Localizare

Hostel-urile se găsesc în principal în oraşe mari, zone turistice şi în marile centre universitare.
[modifică]
Istoric

Acest tip de cazare apare la 1912 în Germania în localitatea Altena Castle, fiind introdus de către Richard Schirrmann, acesta fiind considerat promotorul primului hotel de tineret numit în germană „Jugendherberge" sau „Youth Hostel" (acum marcă înregistrată a Federaţiei Internaţionale de Hostelling) şi a mişcării educaţional-culturale Jugendbewegung (în engleză „The German Youth Movement" ).
sursa: wikipedia.

Psihoyounger

6 răspunsuri:
| Psihoyounger a răspuns:

Scuza ca ti-am dat un copy - paste, dar mi s-a parut mai bine sa iti dau un raspuns profesionist pentru ca eu nu stiu extraordinar de multe despre hosteluri.

Psihoyounger

| Lory_2572 a răspuns:

La un hostel se ofera cazare in regim horelier dar diferenta e ca stau mai multe persoane in aceeasi camera.Sunt chiar si paturi supraetajate.Eu una nu le consider indicate avand in vedere ca persoane necunoscute stau la...'gramada', chiar daca e mai ieftin.

| vilmaristul a răspuns:

Hostel este definit ca un spatiu de cazare pentru tineret sau mai este numit si hotel pentru tineret ce dispune de mai multe paturi intr-o camera, iar numerele de paturi variaza de la 2 paturi la 8 sau 10 paturi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un hostel este o unitate de cazare pentru turiştii cu buget restrâns, în general tineret, având dormitoare şi băi comune. Acest tip de turism oferă cazarea în dormitoare comune cu mai multe paturi simple sau paturi etajate, cu plata per pat ocupat.

| mada. a răspuns:

Inseamna...internat sau hotel pentru tineri[cv de genu]

| dorin1987 explică:

Da Lory in mare parte ai dreptate 90% dar 10 % nu ai dreptate pentru ca multe hosteluri ofera chiar si cazare cu pat dublu (camera matrimoniala sau twin) si chiar camera single cu baie proprie nu trebuie sa o imparti cu nimeniwinkinghappy