| KaterinaPetrova a întrebat:

Cine stie cat costa o viza pentru 6-7 zile in Dubai? big grin

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu stiu cat costa, in orice caz daca esti prinsa acolo cu droguri esti dusa la spanzuratoare. Acolo nu tine scuza ca e drog usor/pentru consum propriu. La fel pentru a detine obiecte folosite in vrajitorie (de ex. Ouija, carti de Tarot sau sange de sarpe). Alcool sau ceva de porc la tine: ani grei de inchisoare. La fel pentru relatii sexuale in afara casatoriei. Daca zici ceva rau de Mahomed sau de Isus risti bice pe spinare, eventual faci si inchisoare (dupa 40 de bice/garbace trebuie sa cheme ambulanta). Poze deochiate pe mobil: stai sigur mai mult de sapte zile, in arestul Politiei. La fel daca esti imbracata sexy. Orice afirmatie politica neconvenabila regimului poate fi aspru sanctionata. Daca te-ai laudat pe internet ca ai ghicit in cafea, nu se recomanda intrarea in EAU. Daca pozezi sau filmezi localnici poti fi acuzata de vrajitorie (acolo e infractiune grava).

neluL
| neluL a răspuns:

Nu ai nevoie de viza sa pleci in Dubai! Din data de 22 martie 2014, românii nu vor mai avea nevoie de viză obținută în prealabil pentru Emiratele Arabe Unite, in cazul tau Dubai. Pentru a călători în Dubai ai nevoie de pașaport valabil, iar viza va fi acordată pe aeroport, la intrarea în UAE și va fi gratuită.

Bafta!

| KaterinaPetrova explică (pentru doctorandus):

Multumesc laughing) dar nu ma duceam cu ganduri d-astea. ce sa zic m-ai speriat putin cu relatiile sexuale in afara casatoriei, deoarece vreau sa merg cu prietenul meu.

| KaterinaPetrova explică (pentru KaterinaPetrova):

Si sexy ce poate inseamna? nu pot sa -mi iau pantaloni scurti si maieu? big grin

| KaterinaPetrova explică:

Credeti ca 40 de milioane mi-ar ajunge? am vazut 11 milioane pentru 2 persoane cu wizz air. si pe booking 8 milioane hotelul. ar venii in jur de 20 de milioane. pasaportul in jur de 3 milioane pentru 2 persoane. si mi-ar mai ramane si mie de buzunar. ar mai fii alte taxe?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru KaterinaPetrova):

Probabil 20 mil de cheltuiala iti ajung, daca nu vrei sa iti cumperi cine stie ce suveniruri scumpe sau sa mananci la restaurante de lux.

Iti sugerez sa cauti pe net ceva informatii. E un pic complicat cu tinuta femeilor (nu cred ca e permis sa mergi in pantaloni scurti peste tot) acolo si mai ales cu cazarea daca nu sunteti casatoriti. Cauta informatii pe net sigur ai sa gasesti

| doctorandus a răspuns (pentru KaterinaPetrova):

Ideea e ca nefiind casatoriti, nu cred ca ar fi indicat sa fiti cazati in aceeasi camera de hotel si nici sa va sarutati in public. In general nu stiu daca e o idee buna ca o femeie neinsotita de un frate sau de tatal ei sa umble pe acolo pe strada, si in orice caz nu brat la brat cu prietenul ei.

| doctorandus a răspuns (pentru KaterinaPetrova):

Nu cred ca majoritatea locuitorilor ar aprecia faptul ca o femeie poarta pantaloni. Daca mergi in pantaloni te poti trezi violata in grup si tot tu vei fi condamnata de judecator. Cum te imbraci depinde de locul in care te afli, de ex. femeile care poarta pe strada vestmantul islamic pot aparea in mini-jup la petreceri private, cum am auzit ca se intampla in Egipt.

| valentino52 a răspuns (pentru KaterinaPetrova):

Eu am venit chiar acum 2 saptamani pentru a 2a oara anul asta din Dubai, prima data fiind in iarna cand inca se cerea viza. 40 de milioane nu iti ajung clar, poate de persoana in cel mai bun caz. oricum iti recomand sa iti cumperi cartile Entertainer, salvezi foarte multi bani dar deja este prea tarziu sa mai mergi, a inceput ramadanul de 2 zile si totul se inchide, din octombrie mai incepe sezonul in dubai si oricum era extrem de cald, 45 de grade pe 14 iunie si exact ca in sauna. daca te intereseaza ceva anume iti pot raspunde prin mesaj.