| theStar a întrebat:

Credeti ca armata romana, la 22 dec 1989, a fost pentru popor? A avut vre`un rol pentru infrangerea comunismului?

6 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Nu, dar multi ofiteri au fost ponderati sau nu au executat ordinele, altfel ar fi fost un adevarat macel.La inceput au tras la comanda lui Ceausescu, dupa 22 erau deja sub comanda lui Militaru care la randul lui era omul lui Iliescu. Restul il stiti...
In armata nu ai cum sa faci ce vrei tu, mai ales in dictatura.Curtea martiala te executa pe loc pentru nerespectarea ordinelor mai ales ca era declarata stare de razboi.Iliescu a tinut tara sub teroare pentru a distrage atentia de la punctul 8 de la Timisoara si pentru a nu lasa timp populatiei sa gandeasca. Chiar daca nu a omorat el direct e responsabil pentru ce s-a intamplat dupa 22.

| costyn162 a răspuns:

Cred ca in acel moment poporul a luptat pentru el, pentru o viata mai buna, dar din pacate in ziua de azi nu e libertatea aia mult asteptata si viata prospera. Armata cred ca s-a impartit, dar multi dintre cei ce faceau parte din ea au luptat la randul lor pentru viata proprie.

| selef a răspuns:

Da a fost de partea demonstrantilor pe care i-a intampinat cu caldura:foc cu foc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ca comunistii au ramas la putere

| tricky22 a răspuns:

Pe la final a trecut de partea poporului, la inceput trageau in populatie ca sa numai zic de mercenari straini care trageau in populatie, adusi si platiti de masonul Ion Iliescu

| Adela_9686 a răspuns:

Din cate mi-au povestit ai mei prin final au fost de partea poporului, bineinteles ca nu si cei corupti