| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că dacă am transforma orașele și satele de la malul marii și am construi case ca în Grecia, Spania, Muntenegru sau Croația am avea mai mulți turiști? Oamenii poate nu vin la noi și din cauză ca noi avem orașele și mai ales blocurile urate, construite de pe vremea comunismului! Dar în Ardeal lumea mai vizitează orașele datorita caselor, fortărețelor și cetăților medievale! Cum ar trebui transformata arhitectura ca să avem mai mulți turiști?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Arhitectura (clădirile) n-ar nici o treabă cu numărul de turiști. Baiul e cum e construită Românica și locuitorii ei.

| dullcat a răspuns:

Orice arhitectura construiesti la momentul actual pe litoral este 0, pe langa ce s-a cladit deja de sute de ani si are o valoare istorica, implicit culturala, o atmosfera specifica locului (genius loci), traditiilor si obiceiurilor de acolo.Plus, astia construiesc ca bezmeticii hoteluri de P+20 si extind plajele in mod total haotic din punct de vedere urbanistic si ecologic, iar tu crezi ca ar fi de acord sa construiasca casute dragute in regim parter cu etaj? Buna gluma.Nu degeaba ii zice mafia imboliara, sa stii.

| dullcat a răspuns:

Uite aici un proiect util cu studii de caz. Observa cum in alte tari se regasesc monumente vechi de secole intregi, insa pe litoralul romanesc e pauza, scrie de sistematizare, realizata de Ceausescu).Ma mir totusi ca mai este in picioare Cazinoul din Constanta.
https://www.researchgate.net/......litora.pdf

| Hyperion7 a răspuns:

Pai nu asta face unice satele acelea, la noi, nefiind arhitectura de așa natură, nu prea ai cum sa faci sate ca n Grecia