| cetateandezgustat a întrebat:

Cum face controlorul CFR verificarea biletelor cumparate online? Are un tabel cu ID-ul si numele titularului? Suna? Intra pe Internet?

Am vazut ca pe site e doar recomandata tiparirea, deci ar putea fi prezentat biletul si de pe un telefon/tableta/laptop. M-am mirat cand am vazut ca de 6 ani au acest serviciu si mi s-a parut o idee buna, avand in vedere ca e si mai ieftin cu 5%, dar nici nu mai petrec mult timp prin garile sinistre.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Primeste un tabel din gara. De aceea la CFR nu poti sa cumperi decât cu cel târziu 12 ore înainte de plecarea trenului.

Prezinti biletul pe ce format vrei si e mai lejer pentru nas decat sa te bazezi doar pe un ID. De siguranta e bine sa ai si buletinul. Daca ai si alte reduceri prezinti si legitimatiile aferente.

Pot fi cazuri in care nasii uita sa ia hârtiile acelea. Ori nu le au la indemana, ori sunt la alt coleg din alt vagon. De multe ori e bine sa poti prezenta biletul printat - cel mai comod pentru ei.

1 răspuns:
| promoromania a răspuns:

Iti cere CI si/sau mesajul pe telefon de la ei care contine id-ul biletului.
Au tabel cu biletele online.