| Mihaita15 a întrebat:

Daca am un cont la o banca in lei si dau comanda de bilet de avion online iar pe site imi apare in euro, se poate face plata. Daca biletul e 100 euro imi va lua 451 lei din cont? E mai bine sa imi fac unul in euro?

5 răspunsuri:
| Roxin a răspuns:

Salut!
E cam acelasi lucru in final. In principiu, se factureaza la cursul valutar din ziua respectiva.
Ca sa bagi euro in cont, trebuie sa schimbi lei in euro....deci tot acolo ajungi. laughing
Asta daca nu ai deja euro.

| mgtow a răspuns:

Banii se schimba singuri in euro cand platesti

| MerkedesPlacintzikaDouajdamilioane a răspuns:

Da, e mai bine sa-ti faci in euro. iar daca iti iei bilet din lei in euro, plata se va continua cu leul transformat in cursul euro din acea zi.

| ro74florin a răspuns:

Nu te ajuta prea mult contul in euro
costul biletului va fi același
in plus, plătești taxa de administrare cont

suntserios
| suntserios a răspuns:

Conversia se face automat la plata online.
daca iti faci cont in euro trebuie sa platesti comisioane fara rost