| alexalexandrusincerul a întrebat:

Daca intervine o problema si anunt fix cu o ora doua inainte la o pensiune ca nu mai ajung, ma poate obliga sa ii platesc? Ideea e ca m-am mai razgandit asupra perioadei o data si omul a fost intelegator, insa nu cred ca mai pot pleca. Aveam 3 nopti de cazare incepand de maine, nu am dat avans.

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ti ai batut joc de el, tipic românesc, de ce te ai razgîndit daca ai si vorbit cu omul el te asteaptă poate a pierdut alti clienti seriosi pentru un nebun ca tine.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu are cum sa te oblige sa ii platesti dar din bun simt ar trebui sa ii platesti prima noapte de cazare. Ti-ai batut joc de el fiind ca probabil e o pensiune si nu este pusa pe booking, ca altfel nu mai ieseai asa bine din asta. Trimite acum un sms si spune-i ca sa nu te mai astepte.

| alexalexandrusincerul explică (pentru Aasdfghj):

O sa.ii platesc, stiu ca am gresit.

| alexalexandrusincerul explică (pentru CristiDinBucuresti):

O sa.ii platesc cel putin prima noapte, nu imi bat joc.Stiu ca am gresit

| Sofer a răspuns:

Ii plătești deranjul și îti ceri scuze ca a intervenit o problema și ca trebuie sa o rezolvi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat omul nu a cerut avans nu ai ce sa ii platesti. Aia e, trebuia sa isi asigure clienții

| mihai69 a răspuns:

Dacă nu ai o rezervare cu avans plătit, sau asigurată cu un card și condiții clare de renunțare, din punct de vedere legal nu te poate obliga să plătești nimic.
Dar e evident că nu prea ar fi corect, mai ales în actualele condiții.

| Adry05 a răspuns:

și ne mai mirăm de ce sute de pensiuni și hoteluri cer avans cu astfel de cazuri