| elementz a întrebat:

Daca la 14 ani ma apuc de sala mai cresc?

Răspuns Câştigător
| enam2000 a răspuns:

Efectele antrenamentelor sportive realizate cu aparatele din salile de fitness sunt diverse si reactioneaza diferit in functie de organism. Dezvoltarea unei musculaturi armonioase a corpului se realizeaza in timp (nu daca ai tras 2 saptamani de "fiare" inseamna ca gata ai muschi). Acum sa revin la varsta ta. Da studiile medicale au dovedit o oarecare incetinire a cresterii datorita acestor tipuri de sporturi. De exempu gimnastii marea lor majoritate au o inaltime medie. Daca vrei sa fii inalt si in acelasi timp cu un tonus muscular bun te sfatuiesc sa te indrepti spre altceva: tenis de camp, jogging, inotul (ajuta atat corpul cat si psihicul), baschetul.Amana aparitia in salile de fitness cu 3-4 ani. Uite un motiv pentru convingere: organismul tau este inca in crestere iar perturbarile de la "programul ce si l-a stabilit" nu-i vor face prea bine, frazele ca cele de mai jos:"Pana la 18 ani sa tot cresti. Fie ca faci sala, fie ca nu. ", nu sunt adevarate. Si frazele : "Pana la 18 ani cresti natural. Nu cred ca are rost sa te duci la sala de acum! sunt false. Organismul are nevoie de soprt/miscare in toate etapele dezvoltarii sale. Sportul este un bun stimulet al dezvoltarii armoniose insa ceea ce trebuie sa constientizezi este eurmatorul fapt: diversele categorii de sport sunt recomandate in functie de capacitatile corpului tau.

15 răspunsuri:
| Lora_6439 a răspuns:

Pana la 18 ani sa tot cresti. Fie ca faci sala, fie ca nu.

| dyddyyyx18 a răspuns:

Da, cresti. Ba din contra, daca te apuci de sala si te duci periodic te dezvolti armonios.winking

| iuliancico a răspuns:

Mai bine incearca la inot.

daniela
| daniela a răspuns:

Pana la 18 ani cresti natural, la sala doar iti formezi un corp cat mai frumos

Răspuns utilizator avertizat
| spiridus_7223 a răspuns:

Este greu de zis mai probabil nu cu mult.mai bine ai incerca Alceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce vrei tu la 14 ani? mai bine invata, de acum inainte vei creste, esti la o varsta la care acum incepi sa te dezvolti, nu, sa nu mergi la sala, este o prostie mare, eu stiu pe cineva care a mers la sala si dupa o vreme s-a ingrasat si arata oribil, acum este decizia ta, bafta

Răspuns utilizator avertizat
| Sebby_6032 a răspuns:

Stai linistit ca nu iti afecteaza cresterea si nici nu te ingrasi decat daca ai inceput sala iar dupa un timp te lasi de ea. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur ca ai sa cresti, insa la aceasta varsta muschii nu sunt destul de dezvoltati pentru a te apuca de tras la fiare, mai asteapta inca 4 ani sfatul meu.

| sasa_9207 a răspuns:

Cresti pina la vreo 18 ani dar mai dezvoltat decit fara sa te duci la sala

| fifty a răspuns:

Poi daca vrei muschi da dar nu uita trebuie sa si mananci, degeaba ai muschi daca esti aschimodie bine inteles nici excesiv dar te dezvolti si fara sala

| elementz explică:

Eu ma gandeam sa ma apuc si de inot si de sala big grin

| SweetPrinces a răspuns:

Stiu pe foarte multi care sau apucat de sala la 14 ani si nu au mai crescut prea mult

| Andreimachoman a răspuns:

Nu este adevarat nu mai cresti! Eu fac sala de la varsta de 14 ani, la acea varsta eu aveam 1.75.Acum am 20 ani si am aceeasi inaltimesad.