| AlexuTPU a întrebat:

Am 19 ani. Daca ma apuc de sala am șanse sa mai cresc? Am 1.73

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca nu s-au inchis cartilajele de crestere pana la varsta pe care o declari, vei mai creste--- cu sau fara "sala"!

| darrio2007 a răspuns:

La sala nu prea cresti in inaltime. Apuca-te de inot, volei, baschet. Astea te ajuta sa te inalti.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Desi, la varsta asta, e cam tarziu. Nu ai sa mai cresti decat foarte putin. Sau deloc.

| Violleta2022 a răspuns:

La varsta asta nu! Este deja definitivata inaltimea ta!
Daca te-ai fii apucat de un sport pe la 13-14 ani, da, aveai o sansa.

| IIIshaneIII a răspuns:

Maxim 2cm mai cresti, daca esti fata e bine, daca esti baiat e nasol esti cam pitic

| LilPeep a răspuns:

Nu,inaltimea tine de genetica.

| alexinioh a răspuns:

Nu-ti face griji in privinta ca antrenamentele cu greutati iti afecteaza cresterea, crede-ma nu are nici o legatura.

| Dexter21 a răspuns:

Nu. nu o sa mai cresti in inaltime la varsta asta cresterea maxima incepe din adolescenta cand atingi inaltimea maxima geneticului tau din familie, daca faci sala o sa te dezvoltii mai bine in masa musculara dar nu si in inaltime aia tine de genetic in primul rand daca si parinti tai au acceiasi inaltime inseamna ca atat ai si tu. daca nu e posibil sa mai cresti dar nu foarte mult pana la 24 de ani 25

| 1va45iuk a răspuns:

La sala nu prea faci exercitii care te ajuta sa cresti in lungime, baschetul fiind foarte bun pentru asa ceva, dar unele sali mai performante iti pot oferi astfel de ajutor. Cel mai bine e sa te apuci de baschet?

| Antonache_Andrey-Marcel_1999 a răspuns:

Da ai sanse sa mai cresti dar trebuie sa faci calumea si sa nu speri ca o sa cresti dupa azi pe maine. Trebuie sa mananci si mai sanatos sa iti iei numarul de proteine fibre carbohidrati.