| AnonimMM678 a întrebat:

Daca mi-am facut check-in ul online si am bagaj de cală cum procedez?
Trebuie să merg la check in pentru ca sa-mi dea cartea de îmbarcare si sa-mi înregistreze bagajul de cala? Nu inteleg

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da! cand ajungi in aeroport mergi la ghiseele unde scrie numarul zborului tau si te asezi la rand.
Cand iti vine randul prezinti pasaportul si biletul de calatorie si pui bagajul de cala pe cantarul din lateralul casei de control. Cantarirea se face automat si ei iti leaga un bilet cu numele tau, numarul zborului, greutatea pachetului si destinatia finala a calatoriei.
Iti va da la sfarsit un bon pe care este necesar sa-l pastrezi ca de se pierde bagajul tau, cu acela il poti cauta.

Ai grija sa nu depasesti greutatea bagajului cu mai mult de 1-2 kg (greutatea este inscrisa pe biletul de calatorie), ca te vor pune sa platesti bagaj extra cam $50-$100 pe kg depinzand de agentia de zbor.

Ai grija ca-n bagajul de mana sa nu ai lucurui inutile sau lichide. Pastreaza mediamentele cu tine si atat, mai ales ca pleci la Londra care-i zbor scurt de 4-5 ore. Pune lotiunile in bagajul de mana sa nu risti sa ti le opreasca la control.

Atentie, trebuie sa fii cu 2-3 ore inainte in aeroport, pentru zborurile internationale fiindca sunt multi si se va sta la coada multa vreme.
calatorie frumoasa!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, daca ai bagaj de cala trebuie sa mergi la ghiseul de checkin sa il predai

| NLS a răspuns:

Dacă ai făcut deja check-in ul online, cartea de îmbarcare (boarding pass) o descarci din aplicația de pe smartphone ca PDF (sau nu o descarci, ci o arăți direct de acolo, dar trebuie sa ai net activ).

(o poți descarca si de pe PC, din contul pe care l-ai creat la agenția respectiva, apoi o pui pe telefon)

Atenție, check-in ul online îl poți face doar cu 48 de ore înainte de data zborului!

Dacă bagajul de cala l-ai plătit deja la achiziționarea biletului, trebuie doar predat la ghișeul de check-in.
Altfel, va trebui sa îl și plătești, tot acolo.