| vagabond a întrebat:

Deci am 15 ani si mama vrea sa vina dupa mine sa ma duc cu ea in spania cu avionu parintii mei sunt divortati si sunt in grija la mama ce acte imi trebuie

2 răspunsuri:
| danaG a răspuns:

Ca sa iesi din tara,insotit de un sg parinte,indif ca ei sunt divortati sau casatoriti,parintele care te insoteste are nevoie de imputernicire de la celalalt parinte, pentru ca tu esti minor! si pasaport, bineinteles! sper ca te-am ajutat!

| coliflor a răspuns:

Tu poti pleca insotit de un adult(bunic,unchi)dar mama ta trebuie sa faca o procura de imputernicire a acelei persoane si ai nevoie de:pasaport,procura(daca nu esti cu mama),copie dupa hotararea de divort a parintilor,biletul...dar nu ai nici o treaba cu tatal,nu e nevoie sa il deranjezi, daca mama este tutorele tau, sa i-ti mearga bine.