| Oyasumi a întrebat:

Sal TPU,parintii mei sunt divortati si as vrea sa merg la celalalt parinte, e multa bataie de cap? Sunt cu mama de 5 ani... Trebuie procura si zece mii de acte?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca parintii se inteleg nu este nevoie de nici un act.
Daca nu se inteleg atunci este nevoie sa soliciti, impreuna cu tatal, stabilirea domiciliului la el, prin instanta de judecata de la domiciliul mamei.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate cu intelegere intre parinti. Daca nu, celalalt parinte poate cere sa te ia si daca ai 10 ani poti merge in instanta si sa depui marturie ca vrei sa pleci.