| DDN a întrebat:

Deci imi este foarte frica cu vremea de afara, se anunta ger si zapada. Sunt din Bucuresti si vreau sa plec pe 17decembrie in Deva cu trenul. Sunt ingrijorata ca poate nu pot pleca. Credeti ca vor circula trenurile pe o asa vreme?( zapada, ploi, ger) numai la asta imi e gandul. Voi face sarbatorile de iarna in Deva
Voi ati calatorit cu trenul iarna, pe o asa vreme? Cum a fost?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-o sa fie asa iarna grea, Hai ca temperaturi de -10 Grade poate or fi, da ala e ceva extrem? Lol Iarna grea inseamna cand temperaturiile scad frecvent la sub -20 C,
Iar circulatia trenurilor nu e afectata de vreme, de incalzit se incalzesc (decent). Acuma cu intarzierile alea sunt si vara

17 răspunsuri:
| gothicbat a răspuns:

Nu e așa mare tragedie, să știi.

| DDN explică (pentru gothicbat):

Ai circulat iarna cu trenul?

| gothicbat a răspuns (pentru DDN):

Eu nu circul cu trenul de fel. Dar da, am circulat la viața mea și cu trenul. Părinții/bunicii/străbunicii au circulat cu trenul când erau iernile alea geroase cu zăpadă gigantică. Nu a murit nimeni.

| ibaal a răspuns:

Cine stie cum o fi vremea atunci!
Cu trenul,in Romania,e nasol si primavara, vara, toamna, daramite iarnalaughing
ce pot spune?! succes!
Sa speram ca nu vor fi zapezi prea mari ca sa-ngheti prin tren sau sa nu ajungi acasa de sarbatori...
Imbraca-te gros si ia-ti provizii, oricum si in conditii normale abia merg trenurile astea...sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trenul circula indiferent de vreme. Numai sa nu ramana blocat pe sine din cauza nametilor. Iar daca e prea ger probabil sa reduca viteza de circulatie a trenului si ajungi la destinatie cu 4 ore mai tarziu. Bine "4 ore" in cazurile fericite.

| Mayar a răspuns:

Avand in vedere ce rable de trenuri sunt la noi... mai bine iei autobuz sau ceva

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai sunt 2 saptmani pana atunci, vremea se schimba de la ora la ora

| QuelQui a răspuns (pentru Mayar):

Autobuz ca sa ramana inzapezit si fara caldura? Trenul circula oricum. Si chiar daca sta, poate da caldura.

| Mayar a răspuns (pentru QuelQui):

In epoca neolitica din tara noastra, e minune ca trenurile sa NU pateasca ceva

| QuelQui a răspuns (pentru Mayar):

Uita-te draguta, ce s-a intamplat deja in sud-vestul tarii, in aceasta democratie. Coloane intregi de masini blocate cam de tot atatea iesite in decor. Trenul, doar intarzaie. Nu sta rece in nameti.

| DDN explică (pentru QuelQui):

Va multumesc. Tocmai pe 17 decembrie plec. Doar ca ma ingrijorez cu drumurile astea si timpul...

| Mayar a răspuns (pentru QuelQui):

Ba tocmai ca sta si trebuie sa chemi pe cineva sa vina sa te ia.

| QuelQui a răspuns (pentru Mayar):

Nu mai bate campii!

| QuelQui a răspuns (pentru DDN):

Pana pe 17 decembrie se mai linisteste viscolul.
Culmea este ca in acea perioada am si eu de mers un drum foarte lung, traversand tara. Mai mult decat Deva-Bucuresti.
Sarbatori fericite!

| Mayar a răspuns (pentru QuelQui):

Asa e! Am batut destul, de aceea am vazut ce se intampla cu trenurile, ca raman inzapezite si mori de frig. Mi-o ajuns!

| DDN explică (pentru QuelQui):

Multumesc. Sa dea Domnul sa avem un drum bun si fara probleme

| QuelQui a răspuns (pentru DDN):

Drum bun!
Dar, evident, trebuie sa te imbraci ca pentru iarna. Indiferent unde si cu ce mergi.
Sarbatori fericite!