| XMusicIsMyLifeX a întrebat:

Efectele negative ale activitatii omului asupra faunei. poate cateva site-uri despre aceste lucruri.sau cateva imagini?

1 răspuns:
| lory_8089 a răspuns:

Http://www.e-referate.ro/......06-27.html
DEGRADAREA STRATULUI DE OZON Încă de la apariţia sa pe Terra, homo sapiens a influenţat mediul natural în sensul dorit de el, pentru a-şi asigura protecţie, hrană, căldură, deci supraviaţuirea şi dezvoltarea. Dacă la început impactul a fost neglijabil, datorită numărului redus de indivizi şi adaptării cvasianimalice la mediu, treptat, efectele s-au amplificat. Impactul omului asupra naturii s-a materializat prin:  modificarea radicală a peisajului geografic prin lucrări de mari proporţii, ca: bazine, lacuri de acumulare, îndiguiri, desecări, extracţii etc;  exploatarea puternică a resurselor materiale, ale solului şi ale subsolului, precum şi a resurselor energetice;  modificarea climei, în sensul aridizării ei, prin transformări negative în structura învelişului vegetal şi în special prin defrişări;  schimbarea structurii ecosistemelor peste limitele de refacere ale lor;  distrugerea unor numeroase specii de plante şi animale prin deteriorarea, schimbarea sau distrugerea ecosistemelor în care fuseseră adaptate;  schimbarea compoziţiei atmosferei, apelor şi solului, prin deversări de diverse produse;  alterarea fondului genetic natural al vieţuitoarelor, în sensul scăderii capacităţii de adaptare, refacere şi reproducere. Actualmente, industria, transporturile, agricultura, marile aglomerări urbane, conflictele armate afectează profund şi uneori ireversibil mediul natural. Altă tulburare a echilibrului ecologic din atmosferă este provocată de anumite tipuri de pulverizatoare cu aerosol. Substanţe numite CFC-uri (clorofluorocarbonuri) au fost utilizate în spray-uri pentru expulzarea conţinutului.Aceste gaze au ajuns în stratul superior al atmosferei şi au deteriorat stratul de ozon al Pământului, care filtrează majoritatea radiaţiilor ultraviolete dăunătoare ale soarelui. În straturile inferioare ale atmosferei, ozonul este eliberat în aer ca un agent poluant, în urma unor procese industriale sau a gazelor de eşapament. În concentraţii mari este dăunător, afectând plantele şi provocând afecţiuni respiratorii. Ozonul este însă şi un gaz care ajută vieţii. Pământul este înconjurat de un strat de ozon situat la o altitudine foarte mare. Acest strat filtrează aproximativ două treimi din razele ultraviolete emise de Soare. Dacă toate razele ar ajunge pe Pământ, ar fi dăunătoare vieţii de pe planetă. „Stratul de ozon" este situat în stratosferă, întinzându-se de la 15 la 50 km, fiind însă cel mai concentrat la 20 – 25 km. Practic, este vorba de „aer ozonat" şi nu de ozon pur, având un număr mai mare de molecule de ozon în compoziţie decât aerul obişnuit (care conţine mai ales azot şi oxigen). În stratul de ozon are loc o transformare continuă între diferitele forme de oxigen. Energia necesară derulării acestor reacţii provine de la radiaţiile Soarelui. Absorbind energie, mai ales din spectrul UV, stratul de ozon împiedică ca razele UV să ajungă la suprafaţa Pământului şi să producă daune. În 1985 oamenii de ştiinţă au măsurat stratul de ozon folosind baloane de mare altitudine şi instrumente sofisticate. Ei au descoperit că în Antarctica a apărut o „gaură". Stratul fiind subţiat, din cauză că moleculele de ozon s-au împuţinat, şi astfel mai multe radiaţii UV pot penetra şi ajunge pe Pământ. Subţierea a început aproximativ în 1975. La concentraţii mari de ozon, pe plante apar mai întâi dungi argintii, după care urmează uscarea prematură. La concentraţii mai reduse, radiaţiile ultraviolete produc arsuri la plante, sau pe dermă, afecţiuni ale ochilor. La expuneri îndelungate, în timpul verii, în special între orele 13 – 15, la oameni pot apărea afecţiuni de la înroşirea dermei, la cancer de piele, iar la ochi, iritaţii, cataractă până la orbire. Scăzând doar cu 1 % concentraţia de ozon atmosferic, fluxul de radiaţii UV creşte cu 2%, crescând de 6 ori frecvenţa cancerului pielii, a bolilor de ochi, recoltele de plante scad simţitor, fitoplanctonul (organismele unicelulare din oceane) se reduce, afectând fauna care se hrănea cu el, scade eficienţa vaccinului contra tuberculozei. Vopselele şi masele plastice îmbătrânesc mai repede, fiind necesari aditivi mai scumpi pentru stabilizarea lor în timp. Studiile statistice arată o creştere cu 4 – 6 % a tumorilor letale datorită expunerii la radiaţii UV. În ultimii 50 de ani, a crescut numărul de decese prin melanom (tumoare malignă a pielii). De asemenea, s-a observat scăderea stratului de ozon în anumite regiuni geografice, fenomen denumit de specialişti formarea de „găuri" de ozon. Pierderile de ozon s-au estimat la aproximativ: 40 % deasupra Antarcticii, 20 % deasupra Arcticii. Degradarea maximă s-a produs în anul 1993. Prin scăderea producţiei de CFC (cloro-fluoro-carbonaţi = „freoni") cu 77 % în anul 1994 faţă de anul 1989, stratul de ozon atmosferic a început să se refacă în ultimii ani. Degradarea stratului de ozon s-a atribuit unor cauze:  naturale (o specie de nori existentă la poli, în special la Polul Sud, cu ace foarte fine de gheaţă, pe suprafaţa cărora se descompune ozonul, sau a radiaţiilor UV);  antropice, care intervin cu ponderea cea mai mare. Principalii vinovaţi sunt freonii (CFC – cloro-fluoro-carbonaţi-), utilizaţi pentru presurizarea substanţelor lichide în butelii metalice (spray-uri), ca agent de răcire al frigiderelor şi congelatoarelor, sau pentru stingerea incendiilor, la prepararea maselor plastice expandate, ca solvenţi industriali etc. O moleculă de freon poate distruge 104 – 106 molecule de ozon. CFC-ul a ajuns în atmosfera înaltă ca agent poluator, a fost descompus de lumina solară, eliberând în spaţiu clorul dăunător. În 1992, NASA a raportat că măsurătorile din sateliţi şi avioane indică nivele ridicate de clor reactiv, pe suprafaţe mari, la altitudini mari şi medii, care au potenţial mare de degradare a stratului de ozon. În 1987, la Viena s-a semnat Protocolul privind protecţia stratului de ozon. În decembrie 1995, la Montreal a avut loc a şaptea reuniune pe problemele ozonului atmosferic. Reuniunea s-a încheiat cu propuneri referitoare la:  controlul producţiei de CFC;  eliminarea CFC, precum şi alte substanţe chimice dăunătoare, cum ar fi hidracizii, cloroformul metilat sau bromura metilată;  controlul de tehnologii spre ţările slab dezvoltate pentru înlocuirea celor ce utilizează freoni;  retehnologizarea fabricilor de cosmetice, ş.a. Ţări ca Germania, Norvegia, Suedia au eliminat substanţele ce degradează stratul de ozon, ODS (substanţe ce distrug ozonul), din industria militară. În S.U.A., Marea Britanie se studiază intens pentru identificarea altor substanţe alternative ODS pentru aviaţie, nave, echipamente frigorifice. In acest scop: o a fost elaborată şi aprobată forma de prezentare a datelor statistice anuale privind producerea, consumul şi importul-exportul de substanţe care distrug stratul de ozon, reglementate de Protocolul de la Montreal, precum şi de produse ce conţin aceste substanţe; o este interzis importul-exportul de substanţe reglementate care distrug stratul de ozon, precum şi de produse care conţin ODS din ţările care nu sunt părţi ale Convenţiei de la Viena şi ale Protocolului de la Montreal. Specialiştii spun că stratul de ozon se va reface, dar nu înainte de 2050 sau 2075, şi numai dacă toată lumea va respecta regulile. CFC-ul rămâne în atmosferă peste 100 de ani. Cercetătorii monitorizează constant situaţia şi avertizează asupra pericolului adus sănătăţii. Oamenii sunt sfătuiţi să-şi schimbe obiceiurile de plajă, să se acopere în plin soare şi să stea în case dacă este necesar. În majoritatea ţărilor CFC-urile sunt înlăturate sau chiar interzise. Bibliografie: Mediul înconjurător, poluare şi protecţie, Editura economică, 1998 – Sanda Vişan Revista Arborele lumii... funsisha:X:X:X?