| BlackMan a întrebat:

Explicati:
1) De ce Podisul Dobrogei este considerata cea mai veche unitate de relief.
2) De ce Romania mai este numita si Tara Carpato-Danubiano-Pontica.

Răspuns Câştigător
| sergent91 a răspuns:

1)Podisul Dobrogei este considerata cea mai veche unitate de relief deoarece s-a format in orogeneza hercinica, adica in cea de adoua orogeneza.
2)Romania mai este numita si Tara Carpato-Danubiano-Pontica deoarece are legatura cu cele trei unitati majore de relief.

13 răspunsuri:
| Bastet a răspuns:

2.pentru ca acolo e situata, e numita asa din vremea daciei...cred

| justme_9308 a răspuns:

2-carpato:m-tii carpatii
danubiano-fluviul dunarea
pontica-marea neagra

| ale20 a răspuns:

Pai... Romania este considerata o tara carpato-danubiano-pontica pentru ca in Romania sunt :carpatii, prin Romania trece dunarea, si o parte din marea negra intra in alcatuirea romaniei. iar cat despre podisul dobrogei- nu este cea mai veche unitate de relief, ci podisul moldovei pentru ca in el sunt roci formate in timpul orogenezei hercinice

din cat stiu eubig grin

| GogosikaInfuriata a răspuns:

Bay fetito pune-te pe Geografie lasa TPU in pace. Daca as fi mama-ta ai manca o bataie crunta, pune-te pe invatat straight face De asta ajunge Romania asta de rapa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul la intrebarea 1 nu-l stiu...

Raspunsul la intrebarea 2: Romania este numita Tara Carpato-Danubiano-Pontica pentru ca aici se afla M-tii Carpati, este srabatuta de Dunare si are iesire la Marea Neagra.

Sper ca am fost cat-de-cat de ajutorwinking>big grin

| Nicolelenaa a răspuns:

1. http://www.google.ro/......http?/url

2. Carpato - Muntii Carpatii

Danubiano - Dunarea

Pontica - Marea Neagra

| Tudor1212 a răspuns:

1) deoarece s-a format intr-o orogeneza mai trecuta decat cea alpina in care s-au format Carpatii, si e joasa deoarece a trecut atat de mult incat s-au tocit muntii
2) deoarece este limitata (aproape) de Carpati, Dunare, si M neagra

| GogosikaInfuriata a răspuns:

Nu mai trimite mesaje in privat ca dai in penibilwinking Daca erai atat de desteapta nu intrebai pe TPU, erai in stare sa-ti cauti raspunsul intr-o carte de Geografie...NO OFFENCE but, vei ajunge un/o LOOSER, adica un/o viitor/oare ratat/a a/al Romaniei!

| BlackMan explică:

Auzi ma desteapta te mai crezi tulaughing hai vezi ca eu spre deosebire de tine stiu cum se scrie aceealaughing) nu ''aceia'' stii despre ce vorbesc. Daca te crezi asa desteapta de ce nu ai fost in stare sa dai raspunsul corect la intrebare... de ce ai incercat doar sa imi critici intrebarea? iti zic eu pentru ca nu stii raspunsul. eu recunosc am postat intrebarea pentru lamurirea ta pentru ca nu stiam raspunsul ca daca il stiam nu mai intrebam sper ca te-am lamurit. si raspunsul nu l-am gasit in cartea de geografie si nici pe net[la prima intrebare]

| BlackMan explică:

Si ps: nu am spus ca sunt desteapta. Asa ca vezi tu cine da in penibil. cu siguranta nu euwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti vai de capul tau, raspunsurile de la ceilalti useri de unde sunt, daca nu de pe net? laughing Toti gasesc, numai tu nu tongue Nici sa dai un search pe google nu stii oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai domnisoara poliglota, ''aceia'' folosit in propozitie depinde de context, daca ai destul creier cat sa intelegi asta :d fata respectiva poate a folosit acel cuvant la masculin pluralwinking iar daca nu ti-a raspuns la intrebare pur si simplu nu a vrut sa te ajute, na considerat ca meriti totul mura in gurawinking Nu te mai chinui sa ne demostrezi inteligenta ta, ca ne indoim serios de ea laughing fata aia ti-a dat argumente bune, dar tu cred ca esti o copila imbecila, scuza`ma happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru se intalnesc toate formele de relief carpati dunare si influente pontice de la mare