| Sory a întrebat:

De ce este Romania o tara carpatica, dunareana si pontica?

24 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Carpaţii, Dunarea şi Marea Neagră sunt elemente ce ţi se par cunoscute?

Alte răspunsuri
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

La geografie t-i se spune ca Romania este o tara "carpato-danubiano-pontica"... Pentru ca avem o parte din muntii Carpati (de la asta vine carpato/carpatica), dupa care danubiano de la Dunare (in greaca ii zice danubis sau ceva de genu) si pontica de la faptul ca are deschidere la mare.

| Krina a răspuns:

Carpatica => pentru ca Muntii Carpati, cu o lugime de peste 1300km, se intind pe o suprafata de cca 28-30% din suprafata tarii.De asemenea, Carpatii sunt importante resurse naturale.
Dunareana => fluviul Dunarea strabate o portiune semnificativa a Romaniei, aprox 1100km (de la Bazias, pana la varsarea in Marea Neagra), adica 38% din lungimea totala.
Pontica => litoralul romanesc al Marii Negre se intinde pe aprox 250 km.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Deoarece Romania se afla intre Carpati, Dunare si Marea Neagra(Pontus Euxinus = marea cea primitoarea)

| Sara a răspuns:

Carpatika- are carpati. dunareana- dunarea trece la noi in tara si formeaza o delta si pontica pentru ca are iesire la marea neagra.

| meioana a răspuns:

DA DUPA CREERUL TAU MIC CAT PUTZA LA FURNICA DE CE CREZI? SAU NICI MAKR LA ATATA TOT NU TE DUCE KPUL?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Pentru că le cuprinde pe toate trei: lanțul carpatic, Dunărea, etc.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carpatico- muntii carpati
danubiano- dunarea
pontica-iesirea la marea negreasalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite de-aia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romania este o tara carpatik deoare 2treimi din intregul lant carpatic se desfasoara la noi in tara, dunareana deoarece2 cincimi din intreguk curs al dunarii se desfasoara la noi in tara si pontica pentru ca are deschidere la mare neagra deci la toate oceanele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si voi de ce puneti intrebari asa tampite si fara rost? adica zau...chiar nu-ti zice numele nimic?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta sh u.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romania mai este numita si tara carpatica, dunareana si pontica pentru ca M-tii Carpati au o lungime de peste 1300km si se intind pe o suprafata de 30%. Dunareana deoarece fluviul Dunare strabate o portiune semnificativa a Romaniei, iar Pontica pentru ca are iesire la Marea Neagra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati km parcurge Dunarea, daca strabate 10 state si 4 capitale?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce tari si ce capitale strabate dunarea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carpatica pentru ca cea mai mare parte a carpatilor orientai se desfasoara pe teritoriul romaniei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te-n ***

| liviupaun a răspuns:

Pentru ca ea cuprinde toate formele de relief :munti, campii, podisuri

| looly a răspuns:

Mias dori si eu sa aflu

| matei96 a răspuns:

Pentru ca avem 244 de km de litoral, si 2 treimi din Romania sunt munti,, etc

| Dany_Dinamovistu_1990 a răspuns:

Carpatica=Carpatii
Danubiano=Dunare
Pontica=(gluma) fiindca Victor Ponta este presedinte

| VYKC70R a răspuns:

Ma am un referat cu asa ceva. aproape terminat. puteti sa-mi ziceti un site pentru Romania tara pontica, hm? ziceti-mi si mie in vreo 3-5 min kk?