| looly a întrebat:

De ce romania este o tara carpatica, dunareana si pontica?

9 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Carpato-danubiana-pontica.
Carpatii, Dunare, Marea Neagra. Ehhheee, sunt o tara bogata.

| SweetCandy a răspuns:

Carpatica-de la denumirea muntilor Carpati
dunareana-Dunarea strabate tara noastra la sud
pontica-in partea sud estica intalnim tarmul Marii Negre
happy

| Bloo2 a răspuns:

Tara carpatica - 2/3 din lantul carpatilor se afla in romania

tara dunareana - 2/5 din lungimea dunarii se afla in romania (1075 km)

tara pontica - litoral la marea neagra de oeste 200 km

winking sper ca ti-am fost de ajutor big grin

| florar a răspuns:

Carpatii, Dunarea si Marea Neagra(Pontus Euxin in latina)definesc acest spatiu geografic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am ajuns prea tirziu si-am sa plec prea curind...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carpatica-3 sferturi din muntii carpati strabate tara din bazinul vienei (Austria) pana la valea Timocului (Ucraina)

Dunareana:Jumate din dunare strabate romania la sud

Danubianabig grine la deschiderea la Marea Neagra in care in Latina (Antichitate) se numea Pontus Euxin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca este o tara formata la n din muntii carpati, la s este fluviul dunarea, din regiunea marii negre

| 11theo11 a răspuns:

1.Tara Carpatica

Muntii Carpati sunt:

-munti tineri formati in timpul orogenezei alpine

-se intind pe o lungime de 1500km de la Bazinul Vienei-Valea Timokului

-doua treimi din lungimea lor se desfasoara pe tara noastra

->N-V se intalnesc in Slovacia,Polonia,Ucraina

->S-V in romania-Orientali,Occidentali,Meridionali

-cel mai inalt vf. Gerlakovsca 2655m

-romania-vf Moldoveanu 2544m

-reprezinta osatura principala a reliefului Romaniei,toate celelalte unitati de relief sunt formate din pamant carpatic

-bariera in calea maselor de aer

-impun etajarea elem. Biopedoclimatice

-resurse:min. de fer,Cu,Zn,carbuni

-paduri,ape curgatoare

2.Tara Dunareana

-izvoreste din m-tii Padurea Neagra din Germania si se varsa in marea neagra printr-o delta

-are o lungime de 2860km

-1075 se desf. In Ro

-formeaza granita de sud cu Iugoslavia si Bulgaria

-trece prin 10 tari si 4 capitale(germania,austria,slovacia,ungaria,croatia,iugoslavia,bulgaria,rom. ,moldova,ucraina),(Budapesta,Viena,Bratislava,Belgrad)

-sursa de energie,portile de fier 1si2

-artera de navigatie

-legatura intre marea Neagra si marea Nord se face prin canalul Dunare-Main-Rin

-colecteaza 97% din raurile romaniei

-zona turisticabig grinrobeta,T. Magurele,Giurgiu,Braila,Cernavoda,Sulina

3.Tara Pontica

-iesire la M. Neagra (234km Br.Chilia-V.Veche)

-m. Neagra comunica cu m. Mediterana prin stramtoarea Bosfor,Dardanele

m. Marmara,m. Egee

-se face comert cu toate tarile

-hidrocarburi

-statiuni

| VYKC70R a răspuns:

Mai bine zicetii saitu de pe care sa ilya lolhee hee