| dumitruanca a întrebat:

Hei,maine plec in Bulgaria cu autocarul aveti idee daca se fac controale in bagaje si ce nu am voie sa am la mine

9 răspunsuri:
| Bibio22maria200500000 a răspuns:

Hei!
Nu se fac controale în bagaje la granița decât dacă urmăresc o persoană care are CV în bagaj, îți poți lua ce vrei în babaje. Ca și acte trebuie să ai buletin sau pașaport și procura dacă pleci fără părinți. Drum bun!

| Emazio a răspuns:

Nu se fac controale in bagaje.

| Marcu_Stefan_2001 a răspuns:

Salut! În principiu nu ai voie sa ai alcool, arme sau diferite substanțe, în rest cred ca este permis cam orice ce tine de îngrijirea personala, haine și mâncare

| Simpatic a răspuns:

Nu ai voie sa iei ceva ce este interzis si la tine in tara : droguri, arme, bani prea multi, aur mult, benzina si alte substante inflamabile etc
In general nu se fac controale dar daca politistii de frontiera dintr-un stat doresc vor cauta bagajele cu caini de ex. asta daca li se pare un autocar suspect.
In Italia am patit chestia asta de a ne da jos toate bagajele si sa puna cainii sa caute, dar cum nu au gasit nimic, ne-au lasat in pace.
Pana in Bulgaria nu cred ca va va stresa nimeni cu asa ceva.
Drum bun!

| dumitruanca explică (pentru Simpatic):

Multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se controleaza in bagaje.
Dar o data am fost in franta, si prin Italia asa, a oprit politia autocaru sa caute prin bagaje.
Si avea una dero intr-un sac, dar era vrac.
Au venit aia cu cainii, vreo 4 masini, ca ce e aia ca nu stiu celaughing)))
A luat-o pe umflata aia la ciocan.
La bulgari, nu controleaza, si nici un masini.
Noi au fost cu masina, si ne-a oprit politia dupa ce ne-am intors inapoi, dupa cativa km dupa ce am iesit din Bulgaria.
Si ne-a intrebat ce facem de unde venim, daca avem droguri la noi laughing) si ne-au lasat in pace, nu au controlat nimic.

| mihai69 a răspuns:

Se fac prin sondaj controale. Dacă majoritatea trec fără probleme, uneori se poate întâmpla să scoată toate valizele din autocar și să le dea la câini la mirosit sau să le scaneze prin porți ca la aeroport.
Nu ai voie să scoți din țară ca$h mai mult de 10000 €, 1l de alcool (și ăla, doar dacă ești major - chestia se aplică și la țigări).
Nu ai voie deloc arme, droguri, explozivi, substanțe periculoase (mercur, uraniu etc.)...
E posibil să fie interdicții și la anumite produse animale și / sau vegetale, dar astea sunt în funcție de diverse epidemii de la noi sau de la ei (cum tocmai a fost acum cu pesta porcină).