| Emma198 a întrebat:

Hei. Nu stiu sigur daca am pus intrebarea la categoria corecta.
Am 15 ani si in august o sa plec in Japonia dar fara parinti. Am inteles ca o sa am un insotitor de zbor. Imi poate spune cineva toate detaliile despre aceasta? Cum v-a decurge totul? O sa trebuiasca sa fac si o escala in Germania. Mi-e frica sa nu pierd avionul acolo laughing O sa stea cu mine insotitorul pana intru si in celalalt avion?

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Era bine sa fi stiut macar putin. Nu trebuie sa-ti faci probleme, toti stim " limba Gimnastica " si ne descurcam. Evident glumesc, dar vorbesc si serios. Insotitorii sunt obisnuiti cu situatii din astea pentru ca nu esti tu prima care nu stie o limba internationala. Trebuie doar sa fii atenta la ei si va veti intelege. Important este sa stai unde te pun ei ca sa fii gasita de cei care te cauta. Fii atenta la cei de acolo cu ochii si cu urechile sa-ti auzi numele la nevoie, este suficient. Ingrijeste-te si bea apa si du-te la baie inainte de escala sa nu-ti fie sete cat astepti undeva sa nu trebuiasca sa dispari la baie sau undeva. Daca ai nevoie de ceva macar -I want water si -I want pipi, cred ca stii sa ceri. Ia cu tine de la farmacie pastile de diaree sa ai ca te poti deranja la burta de la stres si oboseala / apa / mancarea din avion, etc. Zborul e un lucru f placut si interesant. Stiu ca ai emotii dar esti un copil norocos. Eu am incredere in tine si astept vesti ca ai ajuns ok.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In mod normal, da.
Pe fiecare segment al rutei ar trebui sa fii predata ca si un colet, personal, la insotitorul urmator.
Pentru acest serviciu se plateste si insotitorul raspunde pentru tine, iar tu trebuie sa-l asculti, ca pe parintii tai.

| AdrianAllForCs a răspuns:

Da. In permanenta va fi cineva alaturi de tine, mai putin cand esti in avion pe scaun.
Te vor prelua destui angajati. Deci, nu ti face griji.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca e vorba de insotitor al companiilor aeriene va fi mereu cineva langa tine cand urci, cand cobori si schimbi avionul si cand ajungi la destinatie

| Emma198 explică (pentru Bula):

Dar o sa se vorbeasca romana sau insotitorul o sa vorbeasca in engleza?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Emma198):

Nu sunt companii aeriene care sa aiba echipaj nestiutor de engleza.

| Emma198 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Stiu dar eu nu prea ma pricep cu engleza si mi-e frica sa nu fie insotitor care nu stie romana.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Emma198):

Stai linistita, e atata lume acolo. Daca vreun insotitor va trebui sa-ti spuna ceva si nu intelegi ca nu stie romana va gasi un pasager care sa-ti traduca. Noi iti tinem pumnii.