| anonim_4396 a întrebat:

Anul viitor eu si părinții mei ne vom muta in Anglia. Eu atunci o să trec clasa a 9 a. E adevărat că dacă mă mut acolo mă vor da cu un an inapoi pentru a învăța limba? Un alt lucru care m-ar speria sunt examenele GCSE care se dau acolo, nu stiu la ce materii se dau si cum se procedează. Evaluarea Națională pe care o dau aici va conta?
Vreau sa îmi răspundă cine a trecut prin asta si știe.
Mulțumesc!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu tin cont de evaluarea nationala. Stai calm ca in uk scoala e mai usoara fata de sistemul romanesc. O sa mergi cu placere cu cravata & uniforma.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Știu că se dau niște diferențe la București.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este adevarat!
Nu, evaluarea nationala care o dai in Romania, nu conteaza pentru Anglia.
Cat priveste GCSE - este echivalentul BAC-ului din Romania si se va da obligatoriu la engleza, posibil mate, fizica sau alte cateva obiecte la alegere.

| XxKAMELIAxX a răspuns:

Am mai multe prietene care s.au dus in Anglia.o prietena era cls a 5. A aici si cand s-a dus acolo a băgat.o intr.a 7.A si se descurcă mai bine decât era in Romania..adică e prima pe clasa rolling on the floor
SUCCES!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru XxKAMELIAxX):

Mulțumesc mult!

| XxKAMELIAxX a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca te.am putut ajuta!

| teoooolrc25 a răspuns:

Buna. Eu sunt in Anglia de 5 ani si sunt in clasa a-10a. Poti sa-mi scrii in privat daca vrei mai multe informatii despre GCSEs, etc.