| TanyaTanny a întrebat:

Parintii mei lucreaza in Norvegia, iar la vara voi merge in excursie la ei.Pana acolo voi calatori cu avionul.In caz ca ati calatoriot cu avionul, puteti sa-mi spuneti ce lucruri pot si ce lucruri nu pot duce cu mine? As vrea sa le duc cateva de-acasa si sa-mi duc cu mine tableta.Multumesc anticipat! Funda

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Transportul următoarelor obiecte este strict interzis:
- arme de foc, muniţie şi explozibile, inclusiv arme de vânătoare sau arme destinate practicării unor sporturi
- orice obiecte sau substanţe care au aspectul unei arme de foc, a muniţiei sau a explozibilelor
- substanţe inflamabile (cu excepţia: băuturilor alcoolice, a fixativului, a parfumului şi a coloniei)
- materiale radioactive
- gaz condensat (cu excepţia: CO2 utilizat pentru mişcarea unui membru artificial; recipientului cu gaz inflamabil destinat umflării unei veste de salvare);
- substanţe otrăvitoare sau infecţioase
- corozive (cu excepţia: mercurului din termometre, barometre, a bateriei scaunului cu rotile)
- serviete şi casete pentru transportul de valori cu dispozitive de alarmă încorporate, cu baterii pe litiu sau materiale pirotehnice
- elemente şi materiale care pun în pericol siguranţa, proprietatea, viaţa, sănătatea şi integritatea corporală a persoanelor aflate la bord
- orice material interzis conform regulilor şi reglementărilor oricăreia dintre ţările afectate de acest transport
- orice obiect care nu este adecvat pentru transport din cauza greutăţii, a dimensiunii sau a oricăror alte caracteristici neobişnuite
- rămăşiţele pământeşti ale unui corp uman
- orice fel de lipici sau vopsea
- orice obiecte specificate în Instrucţiunile tehnice pentru Transportul în siguranţă al bunurilor periculoase pe calea aerului emise de Organizaţia Aviaţiei Civile Internaţionale (OACI) şi de Reglementările privind bunurile periculoase emise de Asociaţia Internaţională de Transport Aerian (IATA).
În plus, în bagajul de mână nu ai voie cu recipiente cu lichide sau creme, decât în următoarele condiții:
Lichidul se va afla într-un recipient cu capacitatea maximă de 100 de ml; putând avea mai multe recipiente, dar maximum 1 l de lichide în total.
Toate recipientele care respectă volumul maxim de 100 de ml pot încăpea fără probleme într-o pungă transparentă de plastic, resigilabilă, având dimensiunea de 20 cm x 20 cm.
Punga de plastic va fi prezentată separat serviciului de securitate.
De asemenea, nu ai voie cu obiecte tăioase, ascuțite etc. care pot prezenta pericol pentru alți pasageri sau echipaj.
Vezi și: http://www.tarom.ro/informatii-pasageri/bagaje/bagaje-de-cala.html sau alte site-uri ale companiilor aeriene.

5 răspunsuri:
| Bianca31B a răspuns:

Poti duce orice in bagajul de mana doar ca nu ai voie lichide si lucruri de mancare. In general te lasa cu tableta dar in timpul zborului sa o stingi sau sa activezi mod avion. O sa fie super ok.

| lolita147 a răspuns:

Hm, ultima data cand am fost cu avionul, limita era de 3 bagaje mici si un obiect mare.
Practic, poti sa aduci orice mai mic decat o cutie de pantofi. Da, poti sa-ti iei tableta.

| OnuOnulică a răspuns:

Ce lucruri ai vrea să iei cu tine? Ai voie orice dar nu animale sau arme.

| mihai69 a răspuns (pentru Bianca31B):

Unde scrie că n-ai voie cu mâncare la bagajul de mână?!?

| TanyaTanny explică:

Multumesc mult tuturor!