| Chérrrie a întrebat:

Vara asta o sa merg in Italia. Mama mea lucreaza acolo si s-a gandit sa ne ia pe mine si pe fratele meu la ea. Problema e ca parintii mei sunt divortati,iar de tata nu mai stiu nimic de cativa ani.
Noi am vrea sa mergem cu avionul, deci am nevoie de o procura. Unde se face aceasta procura? La politie, cred.
Trebuie sa ma duc la sediul politiei si sa le zic sa-l caute pe tata ca sa vina sa declare ca ne lasa sa iesim din tara? Sau cum se face? Ma puteti lamuri?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui doua elemente esentiale pentru un raspuns corect, respectiv daca sunteti minori si cui ati fost incredintati prin hotararea judecatoreasca. Daca sunteti incredintati mamei atunci nu este nevoie de declaratia tatalui, este destul ca mama ta sa dea o declaratie, autentificata de o reprezentanta diplomatica a Romaniei din Italia (Ambasada sau Consulat), prin care isi da acordul sa plecati in Italia si indica ca insotitor personalul de bord de pe avion (numele companiei aviatice si numarul zborului) si sa vi-o trimita. Veti mai avea nevoie si de o copie a hotararii de incredintare. Daca mama vine in tara declaratia se da la un notar public, nu voi si nu la politie. Daca va insoteste ea nu este nevoie de declaratie, ci doar de hotararea judecatoreasca prin care i-ati fost incredintati. In sensul celor aratate sunt prevederile L.248/2005, privind libera circulatie a cetatenilor romani in strainatate, cu md.si compl. ulterioare, art.30. Numai bine!

| Chérrrie explică (pentru Ioandelasal):

Eu si fratele meu suntem minori. Am fost incredintati mamei, dar suntem pe numele tatalui, fiindca el ne plateste pensia alimentara.
Asta schimba cu ceva lucrurile?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Chérrrie):

Nu are importanta numele si cine plateste pensia alimentara si nu schimba cu nimic prevederile legale aplicabile, important este ca sunteti incredintati mamei si numai ea trebuie sa dea declaratia, asa cum am spus in primul raspuns. Pentru convingerea ta citez din L.248/2005, art.30:
"ART.30.(1)Organele poliţiei de frontierã permit ieşirea din România a cetãţenilor români minori numai dacã sunt însoţiţi de o persoanã fizicã majorã, în urmãtoarele cazuri:
d)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual sau, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte însoţit de o altã persoanã fizicã majorã i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu aceasta numai dacã persoana însoţitoare prezintã o declaraţie...a pãrintelui cãruia minorul i-a fost încredinţat prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã...
(5)Poate avea calitatea de insotitor si o persoana anume desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati de transport international de persoane."

| Chérrrie explică (pentru Ioandelasal):

Ok.
Multumesc mult.happy

4 răspunsuri:
| DoctorLove a răspuns:

Daca sunteti amandoi minori(tu si fratele tau) pana la implinirea varstei de 18 ani, ca sa parasiti tara aveti nevoie de un act de la notariat, unde tatal vostru este de acord sa parasiti tara. Acum trebuie sa-l cautati pe tatal vostru si sa merge-ti cu el la un notar si sa va dea aprobarea. (eu am fost cu tatal meu in Spania si asa a trebuit sa fac, dar parintii mei sunt impreuna asa ca mama a fost de acord). Succes happy