| LeGoLaS25 a întrebat:

Varul meu mi-a dat o bicicleta care nu am mai folosito problema e ca trebuie sa cumpar rotile si l-am intrebat ce marime sunt si a spus ca erau pe 26 nu mai stie exact de ex(26.1.95) si eu vreau sa ii pun niste roti mai late de ex:26.2.2) se potrivesc ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Nu incerca sa schimbi cu ceva mai mare decat stii ca a fost. S-ar putea sa ai surprize. Sa nu iti incape anvelopa intre bratele cadrului. Eu am patit-o la aripi, am crezut ca pot mari marimea cauciucurilor de la 700x35 la 700x38, ca am zis ca nu e mult, ca nu e mare diferenta, dar m-am inselat, cit am avut anvelopele de 700x38 a trebuit sa renunt la aripi, si pentru ca umblu mult cu bicicleta, la ploaie am simtit-o din plin.

7 răspunsuri:
| LeGoLaS25 explică (pentru cristi202):

Tin sa mentionez ca bicicleta e un active mtb hill 1000

| cristi202 a răspuns (pentru LeGoLaS25):

Am vazut pe net ce bicicleta e. Cred ca nu ar fi o problema sa pui niste cauciucuri ceva mai mari ca dimensiune

| LeGoLaS25 explică (pentru cristi202):

Aceste cauciucuri merg Kenda Kinectis 26x2.35?

| cristi202 a răspuns (pentru LeGoLaS25):

Eu nu am de unde sa stiu exact daca merg, 2.35 e o marime cam mare. Ca model, as merge mai degraba pe Schwalbe, e ceva mai scump, dar calitatea e nespus mai buna https://www.probike.ro/cumpara/schwalbe-space-26x2-35-5411

| LeGoLaS25 explică (pentru cristi202):

Pe cadru la bicicleta scrie asa:ALU MTB FULLY 26" 21-GANG oare ce ar putea insemna?

| cristi202 a răspuns (pentru LeGoLaS25):

21-GANG e posibil sa fie marimea cadrului, in inch. Fiecare cadrul are o marime, ea se calculeaza de la axul pedalier pana la iesirea tijei de sa.

| LeGoLaS25 explică (pentru cristi202):

Am inteles si 26" ar insemna marima cauciucurilor?