| razvanule a întrebat:

Hey big grin, sunt elev la Waldorf Bucuresti si in clasa a 12-a o sa facem practica Arhitecturala in strainatate si trebuie sa venim de acum cu propuneri. Aveti vreo idee? orase unde sunt opere arhitecturale. Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

In aproape toate marile orase ale lumii exista monumente arhitectonice apartinand unui anume stil sau altuia, de la gotic la baroca, dar eu ti-as propune Barcelona.In acest mare oras spaniol a trait si a creat un creator unic prin stilul abolut original, dar si prin materialele de constructie folosite.Acesta este Antonio Gaudi,iar cea mai cunoscuta si mai vizitata creatie a sa este catedrala Sagrada Familia, neterminata, si la desavarsirea careia inca lucreaza arhitecti dupa schitele maestrului.Merita sa introduceti Barcelona in planurile voastre de studiu,fiindca in oras se afla si alte monumente arhitectonice,creatii marca Gaudi,printre care un original parc, unic in lume, vizitat anual de mii de turisti.Succes!

2 răspunsuri:
| Teufel a răspuns:

Din punct de vedere arhitectural cel mai mult mi-a placut Viena, Praga şi Amsterdam

| MoneyMoney a răspuns:

Barcelona, Lisabona, Roma, Londra sau Paris asa de inceput si dupa ce le "rezolvati" p-astea continui lista! happy