| DE3a94 a întrebat:

In cazul in care unul din parinti e plecat in strainatate ce trebuie sa faca pentru procura/imputernicire, ca eu(minora)sa parasesc Romania? Cat dureaza? Cat costa? detalii...va rog

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parintele aflat in strainatate se poate duce la o reprezentanta a Romaniei din tara respectiva(Ambasada sau Consulat) si da o declaratie ca este de acord cu plecarea ta in strainatate si indica un insotitor major, acelasi cu cel indicat de celalalt parinte (daca nu mergi cu cel aflat in Romania). Durata depinde de aglomeratie si costul este de cca 30 euro. Poate afla exact daca telefoneaza la reprezentanta. Numai bine!

| guzanu92 a răspuns:

Poti parasi tara doar daca esti insotita de un major. Parintii tai trebuie sa se duca la Consulatul roman din orasul unde sunt (in strainatate) si sa faca o procura prin care declara ca sunt de acord ca fiica lor sa fie insotita in afara tarii de un major al carui nume trebuie sa il scrie. Apoi trebuie sa va trimita procura (tot prin consulat cred) care costa, de obicei, nu mai putin de 50€.
Funda daca ti-am fost de ajutor. ^^