| anonim_4396 a întrebat:

In Istambul vorbesc localnicii limba engleza? Te poti descurca daca nu vorbesti deloc turca?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu prea vorbesc engleza, insa te descurci fara probleme. In primul rand fiindca exista persoane care vorbesc engleza (mai ales elevii) si in al doilea rand fiindca localnicii care nu vorbesc engleza sunt extrem de dornici sa ajute turistii asa incat va veti intelege din semne. Vei vedea ca turcii, mai ales in bazare stiu "buna, ce faci?" in toat limbile pamantului, in rest nu stiu nici o limba straina. Dar sunt foarte binevoitori si asta compenseaza mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Localnicii nu dar este plin Istambulul de hoteluri, tot ce ai nevoie mergi si intreaba la hoteluri sunt si centre turistice, dar stabileste un traseu dinainte, pe net, te va ajuta.

| sam a răspuns:

Or sa stie sa iti spuna:Hagiiii! laughing)

| lalaballet a răspuns:

Ooo... si inca cum! vorbesc engleza pe rupte! n-ai nevoie de turca! sa nu te miri, la ce bine si corect o vorbesc!