| existential a întrebat:

Legat de "green list" pentru intrarea in UK.
O persoana care intra in UK dintr-o tara verde, nu e obligata la carantina. Pe cand cei care vin din tari portocalii, trebuie sa stea in carantina 10 zile. (se calculeaza in functie de raspandirea covid, vaccinare, testare, pozitivare teste).

In Europa avem Bulgaria si Croatia pe lista verde. Dpdv al raspandirii corona in aceste tari, care ar fi cea mai buna alegere, pentru cineva care vrea sa calatoreasca, iar apoi revina in UK?
De ce intreb? Daca tara redevine portocalie in timp ce turistul se afla acolo, persoana va trebui sa se carantineze la revenirea in UK.
Asadar, dintre cele doua tari, care credeti ca ar ramane verde mai mult timp?
Multumesc.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De unde sa stim? Olanda a crescut de la 1000 la 10000 in 3-4 zile asa ca, tine doar de noroc