| JetBlueJet a întrebat:

Salut, TPU!
Daca imi fac vaccin pentru covid, in momentul in care plec in alta tara, mai sunt obligata sa stau 2 saptamani in carantina?
Pentru calatoria cu avionul, mai am nevoie de o dovada care sa ateste faptul ca nu am covid? Mai trebuie sa ma testez, daca am certificatul de vaccinare?
Care sunt prioritatile celor vaccinati?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare tara va avea politicile ei
la fel si companiile aeriene.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Daca imi fac vaccin pentru covid, in momentul in care plec in alta tara, mai sunt obligata sa stau 2 saptamani in carantina?
Nu.
Pentru calatoria cu avionul, mai am nevoie de o dovada care sa ateste faptul ca nu am covid?
Nu.
Mai trebuie sa ma testez, daca am certificatul de vaccinare?
Nu.

| mont a răspuns:

Depinde de la țara la țara ce reglementări are/o sa aibă.

| badpanda a răspuns:

Trebuie vaccin, rapel si sa treaca cel putin 10 zile. Apoi cerintele fiecarui stat si linii aeriene sunt diferite.

| NoName75 a răspuns:

Nimic
Daca te vaccinezi trebuie sa treacă cel puțin 10 zile de la a doua doza primita si nu o sa mai stai in carantina dar in rest totul este ca la oricine
Si am auzit ca am se vor purta măști fpp3 pe avion

| JetBlueJet explică (pentru NoName75):

Inclusiv testele vor ramane valabile dupa vaccin?
Am auzit ca se poarta si masti si viziere

| Savu4iosif a răspuns:

Pai daca ai o dovada a ai facut vaccinul nu trebuie sa mai stai in carantina.