| shoby13 a întrebat:

Luna asta plec in Italia pentru ceva timp! Sunt fumator as dori sa imi iau tigari de aici deoarece am inteles ca sunt ieftine! Cat costa un pachet de tigari acolo? Cate cartuse de tigari pot sa imi iau de aici! Eu imi cumpar tigari moldovenesti dau 9 lei pe pachet si imi convine pot sa iau aceste cartuse cu mine sau am sa am probleme? Vreau raspunsuri sigure! Si ofer funda!

5 răspunsuri:
| ParadoxRO a răspuns:

La vamă trebuie să declari anumite obiecte pe care le ai asupra ta sau în bagajul de mână: ţigări în cantităţi care depăşesc două cartuşe,

| krom2010 a răspuns:

Nu stiu in Italia dar in Spania un pachet este in jur de 4 euro si cred ca este asemanator si in Italia, iar daca te duci cu autocarul poti lua chiar si 4 cartuse de tigari cu tine numai ca trebuie sa dai ceva banuti cand ajungi la vama ca sa nu mai controleze aia in bagaje asa se face... Sper ca am fost de ajutor... Succes!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Maxim 2 cartuse

| Robin0744 a răspuns:

Un pachet ajunge la 5 euro. Legal poți lua doar un cartuș. Dar introduse în bagajul de cală nu pot fi observate. Ideea e să nu fie contrabandă. Dacă le iei pentru a le fuma, și fiind în UE, nu sînt probleme.

| Andrei_Lucian_1975 a răspuns:

Depinde cu ce mijloc de transport calatoresti. Legal ai voie cu un cartus sigilat si cu unul inceput. Daca pleci cu masina personala si sunte-ti mai multi, ai noroc---caci pot lua si colegii nefumatori cate 2 cartuse pentru. tine!