Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei ce au călătorit deja cu avionul: cum a fost primul zbor? Primele impresii? Sfaturi?

17 răspunsuri:
| terkilla a răspuns:

Pai am fost putin speriat finca am vazut l stiri atatea probusiri dar dupa o ora mi-a trecut, daca te mai si asezi langa geam ai o priveliste foarte frumoasa si uiti de griji

| Abcd1234ef56 a răspuns:

E foarte frumos, numai ca, e normal sa ai si putina teama, ca doar esti la 10 km inaltime!
De retinut faptul ca ar fi bine sa nu mananci cu cel putin doua ore si jumatate inainte de a decola. Acela este momentul delicat! In schimb, in timpul calatoriei e bine sa ai o ocupatie sa nu te plictisesti (citesti o carte, ori vreo eticheta de pe vreo sticla laughing, asculti muzica etc).
Calatorie placuta si curaj!

| Cronki a răspuns:

Un zbor cu avionul e ceva waw, la urma urmelor e una din cele mai mari inventii de pe Pamant. Iti da o traire unica, sau poate ca nu. Fiecare persoana percepe diferit un zbor.
Mie personal imi da si un mare disconfort - spre teama. Cu toate astea am zburat de multe ori si inca o sa mai zbor. Nu vreau sa sperii pe nimeni, dar poate fi ultima calatorie. Avionul nu "cade" de doua ori! Poti sa zbori de 1000 de ori si sa nu patesti nimic, sau poti sa zbori o singura data si atunci sa fie si ultima.
Trebuie sa fii naiv sa calatoresti cu avionul fara sa-ti dea ceva emotii. Se spune ca avionul este mai sigur decat masina. Eu zic ca o astfel de comparatie nu-si are rostul, din moment ce orice "surub" defect dintr-un avion poate duce la o catastrofa. Si cel mai bun/scump/sofisticat autoturism se poate opri inexplicabil cel putin o data. La avion este de ajuns o greseala sau o mica defectiune si zborul se poate termina prost. Sa nu uitam ca tot ce e facut de mana omului poate contine errori.
Oricum, decizia de a zbura o luati si in functire de cum constientizati aceasta actiune.
Pentru toti cei ce calatoresc cu avionul, le doresc cer senin si. zbor placut!

| valentin0127 a răspuns:

O fost super tare, m.io fost putina frica numai la inceput, funda?

| oprescudorin11 a răspuns:

Depinde si cu ce avion mergi. Primul zbor l-am facut cu colegii de clasa. Eram in 'generala'. Avionul era o rabla, simtea toate golurile de aer! Am baut pepsi, la un moment dat a trebuit sa-mi folosesc punga.In rest a fost frumos: e ca si cand ai merge pe jos: crezi ca nu poate cadea un meteorit, un ghiveci de flori sau nu poate intra un cretin cu masina in tine chiar si pe trotuar?
Din statistica rezulta ca accidentele aviatice sunt cele mai rare! (comparativ cu cele marine sau terestre).

NOname
| NOname a răspuns:

A fost...ok.
...sinceră să fiu, nu ţin minte care a fost primul meu zbor, deci, probabil, nu a fost pe atât de impresionant, pe cât poate s-ar crede.
Iar după un zbor de vreo 10 ore...nu-ţi mai trebuie avioane vreo lună, abia aştepţi să te întinzi în pat sau...să te întinzi. Poate deveni extrem de inconfortabil, frustrant şi monoton (cu toate jocurile şi filmele). Dar vreo oră, aşa, mai merge (deşi tot e neplăcut pentru urechi).

Sfaturi? Înarmează-te cu răbdare...deşi la început entuziasmul va compensa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru primul tau zbor iti recomand sa stai la geam. Specifica cand ajungi la aeroport cand face chek in-ul. Sa fii deasupra norilor e absolut fascinant, sa vezi cum arata tarile de sus uimitor de frimoasa privelistea. Zgomotul e si el prezent si iti recomand sa asculti muzica dar nu de pe telefon. Daca ai rau de inaltime sa ai pastiluta la tine in bagajul de mana(pastilele sa fie intregi si neumblate la ele sau sa ai una doua in buzunar la indemana. Daca iti este frica de zbor si e unul de peste 1 ora poti vorbi cu medicul de familie sa iti recomande somnifere. Reviste de citit daca te plictisesti cumva. Zbor placut.

NOname
| NOname a răspuns:

Http://i.imgur.com/TZdMITf.jpg :))

| mihai69 a răspuns:

Prima? a fost cam horror; dar e de înțeles în condițiile de acum aproape 50 de ani, zburând cu un IL14 peste Carpați, până la Sibiu.
en.wikipedia.org/wiki/Ilyushin_Il-14
În zilele noastre - e poezie!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa te pregatesti psihic sa dai de cei mai antipatici oameni pe langa care ai vrea ca avionul sa nu ajunga prea sus

| mere2000 a răspuns:

E super frumos. Nu trebuie sa.ti fie frica. Nici la decolare, nici in timpul zborului, nici la aterizare. In timpul zborului nu e nimic neobisnuit. Nu simti nimic. E ca si cand ai sta pe pamant. Nu te speria!winking

| Vasile23456 a răspuns:

Prima oara cand am fost cu avionul a fost ceva uiitor dar cand am urcat si a pornit am simtit un gol in stomac apoi mi-am revenit.

| Marily1997 a răspuns:

Mie mi-a dat o cola gratis big grin

| ovedetaanonima a răspuns:

A fost superb...la inceput ai putine emotii mai ales atunci cand vezi ca ti se prezinta trusa de prim ajutor.te gandesti ''vai daca se intampla ceva '' insa dupa ce decolezi si te uiti pe geam si vezi cat de frumos se vede ramai uimita...iar in momentul cand ajungi deasupra norilor ai impresia ca esti in rai..atat e de frumos

| poschinutzu a răspuns:

La inceput am fost speriat laughing Mi-a fost putin rau la decolare si aterizare. Dar in timpul zborului e foarte placut. Mai ales daca stai langa geam si vezi norii ca o patura mare si pufoasa

| almirock a răspuns:

Pentru mine a fost o experiență foarte frumoasă, singurul meu sfat ar fi să te interesezi din timp despre ceea ce ai voie să ai în bagaj, cât poate să cântărească, etc. Sper să-ți fi fost de folos! Zbor plăcut și fără evenimente îți doresc!

| SpeedO123 a răspuns:

Pai a fost un mic neobisnuit m-am speriat cind a inceput sa decolese si a avut un sunet neplacut dar dupa a fost foarte misto sper sati place