| anonim_4396 a întrebat:

Pentru orice calatorie in europa(mai precis italia, spania)este nevoie de pasaport si pentru cei sub 18 ani?happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In tarile Uniunii Europene(deci si in Spania si Italia) se poate calatori si numai cu cartea de identitate, indiferent de varsta. Minorii nu au nevoie de alte acte pentru iesirea din tara, daca sunt insotiti de ambii parinti. Daca nu esti insotita de ambii parinti atunci ai nevoie de o declaratie notariala autentica, data de parintele care nu te insoteste, ca este de acord sa pleci in strainatate insotita de celalalt parinte. In caz ca nu esti insotita de niciunul dintre parinti, atunci ai nevoie tot de o declaratie notariala, data de ambii odata, ori de fiecare in parte, ca sunt de acord cu plecarea in strainatate si cu indicarea unei persoane majore care te insoteste.

6 răspunsuri:
| AdiSR a răspuns:

Minori au nevoie de procură ca să iasă din ţară

| kayla a răspuns:

Nu, e nevoie doar de buletin

| delicious a răspuns:

Daca treci prin tarile din UE nu, dar este nevoie de procura daca calatoresti fara parintii.

| iubesck un copil kopak.. a răspuns:

Da!
eu asa stiu!
pentru. ca trebuia sa plec si eu pe undeva.
si trebuia sa-mi fac pasaport.
app dack pleciwinking
calatorie placutawinking

| Posesiv a răspuns:

Nu, nu este nevoie nici pentru cei peste 18 ani, nici pentru cei sub 18 ani, poti merge doar cu buletinul daca tara este in UE.

| -=AleCS=- a răspuns:

Poti sa mergi in calatorie linistita oh go on
daca ai peste 14 ani poti sa treci libera pe baza buletinului