|

Prin ce se deosebeste Spania?

9 Raportează Evaluează
9 răspunsuri:
| a răspuns:

Prin frumusetea locala! ...si prin idioti care omoara tauri degeaba!

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Prin ce se deosebeste Spania fata de?

| a răspuns:

-prin imbecilii de toreadori care omoara tauri, si lumea ii aplauda
-prin iesirea lor la mare
-prin telenovelele lor
-prin frumusetile lor, orase, peisaje, zone, constructii care sunt vizitate de o multime de turisti
- prin culesul de fructe ( romanii pleaca in spania mai ales dupa cules de fructe)
-prin campionii din diferite sporturi pe care ii are. Spaniolii sunt buni la sport.
- prin nestiinta de limba engleza.rata de vorbit engleza e foarte mica.

| a răspuns:

Crăciunul în Spania nu se deosebeşte mult de cel din România. Cel puţin pentru români. Mâncărurile tradiţionale nu lipsesc de pe masă, colindele se ascultă şi se cântă şi aici, iar atmosfera de Sărbătoare recreată la mii de kilometri distanţă, îi fac pe români să se simtă în această perioadă mai aproape de "acasă".

Sarmalele, cozonacii, carnea de porc, cârnaţii, toba, caltaboşul, murăturile, vinul şi ţuica nu vor lipsi, nici în acest an, de pe masa românilor din Spania, chiar dacă, din cauza crizei, cheltuielile de Sărbători vor fi mai reduse.

"Magazinul românesc", la mare căutare în luna decembrie

Magazinele alimentare româneşti intră în febra cumpărăturilor de Crăciun încă de la începutul lunii decembrie. În acest an, chiar dacă se simte o scădere a vânzărilor faţă de anii trecuţi, luna decembrie rămâne cea mai bună lună din an. "Merge mai bine acum, de Sărbători. Mereu merge bine în decembrie. Chiar dacă este criză, românii nu-şi uită tradiţiile. În general, în luna decembrie, vânzările sunt cu 30% mai mari faţă de o lună obişnuită", spune Paşca Gabriela, vânzătoare la magazinul alimentar "Neluţu Moise" din Alcala de Henares. Printre cele mai căutate produse, în afară de murături şi varză murată pentru sarmale sunt ţuica şi cozonacii. Un litru de ţuică de Sălaj costă 10 euro, iar un cozonac costă 3-3, 50 euro. "Anul trecut am avut coadă în faţa magazinului, încă de la ora 8, pentru cozonaci. Oamenii vin, se înscriu pe liste şi fac comandă de cozonaci. Am adus 500 de cozonaci de casă din România şi urmează să mai vină 300, pentru a ajunge pentru toată lumea", mai spune doamna Paşca.

La fel se întâmplă şi în Castellon, unde patiseriile româneşti şi magazinele alimentare lucrează la foc continuu pentru a prepara cozonacii pentru români. Patiseriile Transilvania produc 3. 000 de cozonaci în această lună, iar "Cuptorul Bunicilor"...2007 - 2245 + Vezi răspunsul întreg

| a răspuns:

In barcelona este biserica Sagrada-Familia:X
funda?

| a răspuns:

Dupa parerea mea prin coride si fotbal tongue

| a răspuns:

Prin ce se deosebeste Spania de ce? De Romania? Chiar dacă sunt departe de ţară, românii din Spania sărbătoresc Naşterea Domnului cât mai aproape de felul în care o făceau şi acasă. Sarmalele, cozonacii, ţuica şi cârnaţii nu lipsesc nici în acest an de pe masa de Crăciun.
Crăciunul în Spania nu se deosebeşte mult de cel din România. Cel puţin pentru români. Mâncărurile tradiţionale nu lipsesc de pe masă, colindele se ascultă şi se cântă şi aici, iar atmosfera de Sărbătoare recreată la mii de kilometri distanţă, îi fac pe români să se simtă în această perioadă mai aproape de "acasă".
Sarmalele, cozonacii, carnea de porc, cârnaţii, toba, caltaboşul, murăturile, vinul şi ţuica nu vor lipsi, nici în acest an, de pe masa românilor din Spania, chiar dacă, din cauza crizei, cheltuielile de Sărbători vor fi mai reduse.

"Magazinul românesc", la mare căutare în luna decembrie
Magazinele alimentare româneşti intră în febra cumpărăturilor de Crăciun încă de la începutul lunii decembrie. În acest an, chiar dacă se simte o scădere a vânzărilor faţă de anii trecuţi, luna decembrie rămâne cea mai bună lună din an. "Merge mai bine acum, de Sărbători. Mereu merge bine în decembrie. Chiar dacă este criză, românii nu-şi uită tradiţiile. În general, în luna decembrie, vânzările sunt cu 30% mai mari faţă de o lună obişnuită", spune Paşca Gabriela, vânzătoare la magazinul alimentar "Neluţu Moise" din Alcala de Henares. Printre cele mai căutate produse, în afară de murături şi varză murată pentru sarmale sunt ţuica şi cozonacii. Un litru de ţuică de Sălaj costă 10 euro, iar un cozonac costă 3-3, 50 euro. "Anul trecut am avut coadă în faţa magazinului, încă de la ora 8, pentru cozonaci. Oamenii vin, se înscriu pe liste şi fac comandă de cozonaci. Am adus 500 de cozonaci de casă din România şi urmează să mai vină 300, pentru a ajunge pentru toată lumea", mai spune...2007 - 2245 + Vezi răspunsul întreg

| a răspuns:

Utilizatorul XxBiBixX mi-a copiat raspunsul!

| a răspuns:

Salut!

Spania se evidentiata, dupa parerea mea, pentru operele lui Gaudi, cum ar fi Sagrada-Familia (Barcelona)!

Pa, pa.