| hiphoph4ever a întrebat:

am 16 ani si nu stiu de aproape 1 an jumatate ma gandesc sa ma calugaresc, nu prea frecventez eu biserica. da. faza e ca vreau sa stiu daca m-ar primi la o manastire la varsta asta? si daca da spuneti-mi o manastire.

8 răspunsuri:
| AlexYnwa a răspuns:

Ce ai ma omule? de ce sa te calugaresti? traieste-ti viata, ai 16 ani.ca mine

| lovem3 a răspuns:

Intrebarea este de ce ti-ai dori acest lucru mai ales de la varsta asta? sti ca trebuie sa fi cu adevart convins ca asta vrei sa faci. nu este o simpla joaca azi vreau maine nu mai vreau sa peste un an doi 5 10 sa regreti.

| BrownyBrown55 a răspuns:

Wow, zic sa te mai gandesti, trebuie sa stai 5 ani ca maicuta, si apoi te calugaresc dar e cam devreme pentru varsta ta.

| hummer24 a răspuns:

Treaba ta dar atunci n-o sa mai poti da la buci la fetewinking

| Nolkyz a răspuns:

Stai cuminte pentru un moment... si mai gandeste-te. gandeste-te mult...

| corcodusa_4172 a răspuns:

In primul rind,esti sigur ceea ce vrei? Ai o problema de familie, ai iubit si ai primit dezamagiri? Nu pot sa-ti spun decit ca, la 16 ani,perioada adolescentei,multi tineri tind catre ceva usor. Credinta in Dumnezeu trebuie sa o ai in suflet,sa crezi in oameni este mai greu! Mergind la manastire nu inseamna ca ai rezolvat toate problemele vietii tale, cu toate ca nu este un lucru rau, dar gindeste de 1000 ori inainte de a face pasul asta. La manastire rupi aproape totul cu realitatea,ceea ce nu cred ca ti se va potrivi. Daca nu ai parinti,frati cu care sa te sfatuiesti,fa-ti prieteni si selecteaza-i pe cei ce-ti vor binele,informeaza-te despre tot,pentru ca stiinta este mama invataturii. Nu rata cele mai frumoase zile din viata copilariei, a tineretii, pentru ca mai tirziu sa regreti!

| anotimp2 a răspuns:

Incearca sa -ti asculti sufletul. si sa faci lucruri bune. placute Lui Dumnezeu. dar nu te calugari la varsta asta. daca chiar vrei in vacanta poti sa mergi si sa stai la o manastire. sa vezi cum e. daca rezisti... iar daca inima ta va arde in continuare dupa urmarea Lui Hristos prin calugarie, atunci nimeni n-o sa -ti poata sta impotriva. Parerea mea e ca si calugaria sa se faca la aceeasi varsta ca si casatoria, cand omul e deja matur si sigur pe deciziile sale. mai asteapta. poate o sa -ti gasesti jumatatea si atunci te vei casatori.

| FlorinaRuby a răspuns:

Esti sigur de ce vrei sa fac?:o Vad ca numele tau e "hiphoph4ever",din asta ma gandesc ca esti genul ala "gangster",poate ma insel,dar daca am dreptate genul tau nu se potriveste cu calugaritul, si totusi, la 16 ani? traieste-ti viata,nu te mai poti distra ca orice adolescent,si hummer are dreptatelaughing luand situatia mai in gluma,de fapt toti cei care ti-au lasat un raspuns au dreptate,eu zis ca te mai gandesti,mult, dar da, la 16 ani se poate sa te calugaresti, dar n-ai putea avea o sotie, un copil cand va fi vremea.v-a trebuii sa renunti la o familie.si stiu ce vorbesc!