| AvalohAlyn a întrebat:

Simt o chemare către Dumnezeu său mai ales către pacea care o dă El.M-am săturat de materialism,consumerism și "goana după vânt"Dar nu vreau să mă călugăresc sau sa mă fac preot,nici n-aș putea de altfel căci am TOC și anxietate cu depresie presărată pe ici pe colo deci am mintea slăbită inclusiv probleme de concentrare.Dar totuși simt o chemare catre Dumnezeu, către apropierea de Dumnezeu și către repararea atât cât voi putea a vieții mele.
Ce sa fac daca simt chemarea și atracția asta?
Mă gândesc să mă axez pe sănătate/nutriție /blogging după ce termin pensia medicala temporara.dar totuși parcă mai multa liniște și împlinire îmi aduce gândul d a mă apropia de Dumnezeu. însă nu știu cum să o fac și cum aș putea să-L urmez pe Iisus având problemele psihologice și fiind în lume nu în mănăstire sau biserica(nu vreau mănăstire și nici preoție) deoarece am mintea slăbită cognitiv din cauza OCD și anxietății generalizate...
Mi se pare așa de greu sa-L urmezi și să te apropii de Dumnezeu adică să fii crestim pe placul lui Iisus incat parcă m-aș da bătut și aș alege bloggingul și nutriția...Ce sa fac daca am acea chemare? Mă poate ajuta/sfătui un om care chiar cunoaște creștinism sau spiritualitate? Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| Titan123 a răspuns:

Fii un bun creștin, du-te la biserica in fiecare duminica, spovedanie regulata, fa milostenie

| AndreiNrcs a răspuns:

Asta este, o manifestare de chemarea la viața spirituală, cum s-a mai menționat şi mai sus fii bun creştin. Dacă este nevoie spune-te unui duhovnic bun, despre ce şi cum despre tine.

PS: Călugăria şi Preoția, sunt dar direct de la tronul lui Dumnezeu. Dacă simțul spiritual te atrage la Dumnezeu nu înseamnă că trebuie să te faci călugăr sau preot, trebuie să fii un bun creştin.